Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Ofisi Neden Satılıyor? Yeni Sahibi Kim Olacak?

Dünyaca ünlü Avusturya merkezli OMV şirketi, sahip olduğu Petrol Ofisi'nin tamamının satışa çıkarıldığını duyurdu. OMV’nin kararı ve gelişmeler haberimizde;
Petrol Ofisi Neden Satılıyor? Yeni Sahibi Kim Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

OMV şirketi bugünlerde oldukça zor günler geçiriyor. Merkezi Avusturya’da bulunan şirket, OPEC’in üretim kotasını kaldırmasıyla birlikte son iki yılda petrolde görülen sert düşüşlerin etkisinde kalarak finansal olarak zor bir dönemece girdi. Hatırlanacağı üzere tıpkı OMV gibi Shell’de maddi zorluklarla mücadele ettiğini açıklamıştı. Yaşadığı maddi zorluklardan dolayı Shell, şirket bünyesinden 10 bin çalışanının görevine son verileceğini de duyurmuştu. Shell’in açıklamalarıyla ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Bilindiği üzere OMV, piyasaya ilk olarak 2006 yılında girmişti. Petrol Ofisi’nin yaklaşık olarak yüzde 34’ünü 1 milyar dolarak ödeyerek satın alan OMV, böylelikle Türkiye’ye de merhaba demişti. Ancak önceki açıklamalarında şirket, Türkiye’de karların baskılandığını iddia etmiş ve finansal açıdan petrol şirketleri için Türkiye’nin karlı olmadığını belirtmişti.

Petrol Ofisi’nin yüzde 34’lük oranını satın almasının ardından pazara olan hakimiyetini arttırabilmek adına Avusturyalı şirket OMV, kısa süre içerisinde şirketin tamamını 3 milyar dolar gibi rekor bir rakamla satın almıştı. Petrol Ofisi’nin tamamını elinde bulunduran şirket, geçtiğimiz gün piyasaları şaşkına çeviren bir karar aldığını duyurdu. OMV açıkladığı kararla Petrol Ofisi’nin tamamını satışa çıkardığını kamuoyuyla paylaştı.

Karar bir süredir planlanıyordu…

Bu kararın ardından kulisler de hareketlendi. Kaynaklar, OMV’den gelen bu kararın ardından ortaya bir takım iddialar attı. İddialara göre şirket yetkilileri, yaşadıkları maddi sıkıntılar sonrası çözüm yolu olarak Petrol Ofisi’nin satışını bir süredir planlıyordu. Bu iddiaların ardından şirket yetkilerinden ise henüz bir açıklama gelmedi.

OPET ve Socar isimleri öne çıkıyor!

GCM Yatırım Banner

Viyana’dan yeni iddialar gelmeye başladı. Bilindiği üzere OMV’nin merkezi Viyana’da bulunmakta. İddialara göre şirketin dün Petrol Ofisi’ni satışa çıkardığını duyurmasının ardından, birçok şirket satın alma taleplerini iletmeye başladı. Bu şirketler arasında dikkat çeken ve diğerlerine oranla daha öne çıkan iki isim bulunmakta. Bunlardan ilki pazarın önde gelen isimlerinden olan OPET ve iddialara göre, Petrol Ofisi’ni satın almak için OMV’nin kapısını çaldı. Bir diğer isimse merkezi Azerbaycan’da bulunan Socar şirketi. Socar’ın iddialarda adının geçmesi üzerine Socar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, konuyla ilgili açıklama yaptı. Yavuz yaptığı değerlendirmede; Petrol Ofisi’nin satın alımıyla ilgili bir yanıt vermek için henüz çok erken olduğunu belirterek, birkaç gün içerisinde Socar’ın bu konuyla ilgili tavrının resmiyet kazanacağını ifade etti.

Analistler OMV’nin kararını yorumladılar…

OMV’nin dün açıkladığı Petrol Ofisini satma kararının ardından analistlerden yorumlar gelmeye başladı. Analistler konuyla ilgili yaptıkları değerlendirmelerde; şirketin içinde bulunduğu finansal sorunlardan dolayı böyle bir karar almak zorunda kaldıklarını belirterek, geçmişte yapılan yanlış yatırımların şirkete zararının oldukça büyük olduğunu söylediler. Analistler açıklamalarının devamında ise OMV’nin rafinericilik ve dağıtım faaliyetlerinden çıktığını belirterek, Almanya’da rafineri satıp Norveç’te alınan petrol sahası hamlesinin şirkete büyük darbe vurduğunu ve bu yanlış hamleler sonucu şirketin büyük oranda finansal krize sürüklendiğini ifade ettiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın