Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol IEA Raporu Sonrası Kayıplarını Genişletti

Petrol fiyatları küresel ekonomiye dair karamsar beklentiler ve talepte düşüş olacağı tahminiyle yönünü aşağı çevirdi.
Petrol IEA Raporu Sonrası Kayıplarını Genişletti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol fiyatları geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği yükselişin ardından, 14 Ağustos haftasına zayıf bir başlangıç yaptı. Arz endişeleri fiyatların dokuz ayın en yüksek seviyesine çıkmasını sağlamıştı.

ABD ham petrolü 84 doları test ettikten sonra Cuma günü açıklanan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporuyla düşüşle geçti.

Raporda makroekonomik koşullardaki zayıflığın ve pandemi sonrasında başlayan toparlanmanın yavaş olmasının gelecek yıl petrol talebindeki artışı yavaşlatacağı belirtildi.

Talep büyümesinin 2024 yılında günde 1 milyon varile düşeceği açıklanırken, küresel ekonomik görünümün artan faiz oranları ve daha sıkı banka kredileri karşısında zorlayıcı olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Ham Petrol Yüzde 1’den Fazla Düşüş Gösterdi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Küresel ekonomiye dair karamsar tablo ve petrol talebinde daralma beklentisi, Cuma gününden bu yana fiyatlar üzerinde baskı yaratıyor.

GCM Yatırım Banner

ABD ham petrolü, saat 10.00 itibarıyla yüzde 1,4 düşüşle 82 dolardan işlem görüyor. Cuma günü 83,19’dan kapanan varil fiyatı yeni haftaya kayıplarını derinleştirerek başladı.

82 sınırına kadar inen ham petrolde düşüşün devam etmesi durumunda 81,37 – 81,72 destekleri izlenecek. Yukarı yönlü harekette ise 83,45 ve 82,76 dirençleri takip edilecek.

An itibarıyla yüzde 0,9 değer kaybıyla 85,53 dolardan işlem gören Brent petrol ise haftanın ilk saatlerinde 85,35 – 86,77 arasında hareket etti.

Kısa vadede 84,88 – 85,26 destekleri ile 87,14 – 86,39 dirençleri izlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.