Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Haftayı Yüzde 5’ten Fazla Kayıpla Bitirmeye Yöneldi

Petrol piyasasında resesyon endişeleri devam ederken, ham petrol 100 dolar üzerinde tutunuyor. Ancak haftalık bazda negatif bölgede hareket ediyor.
Petrol Haftayı Yüzde 5’ten Fazla Kayıpla Bitirmeye Yöneldi
HABER GİRİŞ

Batı Teksas türü ham petrol, Çarşamba günü 95 dolara geriledikten sonra kayıplarının bir kısmını telafi etti. Dün 104 dolara çıktıktan sonra, kapanışı 102 seviyesinden yaptı. Haftanın son işlem gününde ise 101 – 103 arasında hareket etti.

Ham Petrol 100 Dolar Üzerinde Tutunuyor

Ham Petrol 100 Dolar Üzerinde Tutunuyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD türü ham petrolde varil fiyatı saat 10.52 itibarıyla 102,02 dolar seviyesinde. Anlık değişim oranı yüzde 0,71 düşüşü işaret ediyor.

Hafta başından bu yana gösterdiği performansa bakıldığında, Salı günü 111,44 dolara kadar çıktı. Küresel piyasalarda resesyon korkularının artması, yüksek enflasyon ve Çin’de devam eden Covid tedbirleri, akaryakıt talebine dair görünümü bozdu.

Bu endişelerle hafta ortasında 95 dolara kadar geriledi. Dün sakin bir çıkış ivmesi yakalayıp, günün bitimine doğru atağa geçerek 104’ün üzerine çıktı.

Ham petrolün varil fiyatı son bir hafta içinde yüzde 5,24, bir ayda yüzde 16,04 oranında geriledi. Yıllık getirisi yüzde 40,33 seviyesinde.

GCM Yatırım Banner

Bu oranlar Brent petrol için haftalık yüzde 6,20, aylık yüzde 14,64 düşüşü işaret ederken, yıllık olarak yüzde 43,40 oranında yükseliş kaydedildi.

Günün ilk yarısında 108 doların üzerine çıkan Brent petrol, haberimizi hazırladığımız sıralarda 106,27’den işlem görüyor.

Piyasalar bugün ABD tarım dışı istihdam verilerini izleyecek. FED’in politikaları açısından önemli olan iş gücü piyasası gelişmeleri, bundan sonraki süreçte nasıl hareket edeceğine dair işaretler verecek.

FED yetkilileri ve ekonomistler Temmuz ayında agresif faiz artışının devam edeceğini öngörüyor. Genel olarak beklenti ise 75 baz puanlık artış olacağı yönünde. Bu tablo resesyon endişelerini tetiklerken, petrol piyasası da talep kaygısının artmasıyla zayıf görünümünü sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın