Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Panik Satışlarıyla Zayıf Görünümünü Sürdürüyor

Ham petrol 95 dolara kadar indikten sonra sınırlı bir toparlanma gösterse de 100 dolar altındaki yolcululuğunu sürdürüyor. Fiyatlarda son durum şöyle;
Petrol Panik Satışlarıyla Zayıf Görünümünü Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasında dalgalı seyir haftanın dördüncü işlem gününde de devam ediyor. Önce coronavirüs salgını, hemen arkasından gelen Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyada dengeleri alt üst etti.

Artan enerji maliyetleri ve yüksek fiyatlar birçok ülkede enflasyonun zirvelere çıkmasına sebep olurken, alınan tedbirler ekonomileri resesyona doğru götürüyor.

Resesyon korkusu enerji tüketiminin azalacağı endişesini beraberinde getirirken, ham petrolün varili dün 95 dolara kadar geriledi. Bu sabah hafif yükselerek 100 doları test etse de yine de zayıf görünümünü sürdürüyor.

Bunun yanında Çin’de devam eden Covid vakalarının karantina tedbirlerinin bir süre daha uygulanmasını zorunlu kılması da enerji talebinde görünümü olumsuz etkiliyor.

Petrolde Haftalık Kayıp Yüzde 7’ye Yaklaştı

Petrolde Haftalık Kayıp Yüzde 7’ye Yaklaştı
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD türü ham petrolü TSİ 11.00 sularında 99 dolardan işlem görüyor. Yüzde 0,53 ile sınırlı artış gösteren fiyatlar dün 95’e kadar geriledi. Bu, 25 Nisan’dan bu yana gördüğü en düşük seviye olarak kaydedildi.

Haftalık bazda yüzde 6,50, aylık yüzde 17,30 oranında gerileyen fiyatların yıllık artış oranı ise yüzde 37’ye geriledi. Bugünkü işlemlerde toparlanma çabası olsa da kayıpların telafi edilmesi için daha fazla artış gerekiyor.

100 dolar sınırına kadar gerileyen Brent petrol ise şu dakikalarda yüzde 0,63 artışla 103,05 dolardan işlem görüyor. Brent’te haftalık kayıp yüzde 8, aylık yüzde 16 seviyesinde.

Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari değerlendirmesinde, şu an satış için rasyonel bir gerekçe olmadığını fakat piyasada panik satışı yaşandığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu