Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Haftalık Kayba İlerlerken Tahminler Yükseliş Gösteriyor

Petrol fiyatları haftayı kayıpla tamamlamaya ilerliyor. Piyasalarda volatilite birçok faktörle yönlendirilirken son durum haberde;
Petrol Haftalık Kayba İlerlerken Tahminler Yükseliş Gösteriyor
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları haftanın son gününe düşüşle başlarken hem ABD hem de Brent türünde negatif seyir hakim. Küresel piyasalarda FED Başkanı Jerome Powell’ın Mayıs’ta 50 baz puan artırımı için söylemi etkili olurken riskli varlıklara iştah azaldı.

Yine de süregelen ve gerilimi artıran Rusya-Ukrayna savaşıyla emtia fiyatlarında yükseliş öngörüldü. Morgan Stanley, Rusya ve İran kaynaklı beklenenden fazla arz açığı nedeniyle Brent ham petrolü için üçüncü ve dördüncü çeyrek fiyat tahminlerini varil başına 10 dolar artırdı.

Petrol Fiyatları Haftayı Kayıpla Tamamlamaya İlerliyor

Ham Petrol Haftalık Kayıp
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

ABD türü ham petrol vadeli işlemleri bugün yüzde 1 düşerek varil başına 103 dolar altına gerileyerek haftayı yüzde 4 civarında kayıpla tamamlamaya yöneldi.

Dün 102-105 dolar aralığında fiyatlanan ABD tipi ham petrol, bugün 102,4-104,2 dolar aralığında işlem gördü. Yazım sırasında yüzde 1 civarında ekside duran emtia ürünü, son dönemdeki kayıplarıyla birlikte aylık yüzde 10 civarında geriledi.

7 Mart’taki 130 dolarlık zirvesinden uzak 3 hanenin düşüklerinde olan petrol için gelen tahminlerse yeniden yönünü yukarı çevireceğini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Brent petrol yüzde 2’ye yakın düşüyor. 106,3-109,6 dolar aralığında hareket eden Bremt petrol de ABD türü gibi haftayı kayıpla tamamlamaya ilerliyor. Son verilere göre Brent türü bir haftada yüzde 5’in üzerinde düşerken aylık kayıp yüzde 12’ye ulaştı.

Petrol için Yükseliş Tahminleri Ne Diyor?

Morgan Stanley, Rusya kaynaklı arz sıkıntılarına atıfla Brent petrolde üçüncü ve dördüncü çeyrek fiyat beklentisini 10 dolar artırdı. Tahminlerini sırasıyla 130 ve 120 dolar olarak yukarı yönlü revize eden banka, bugünkü notunda yıl boyunca günde yaklaşık 1 milyon varil arz açığı öngördü.

Petrol piyasalarında kısa vadeli talep dalgalanmaları olsa da arz sorunlarının daha ağır bastığını belirtti. Morgan Stanley, Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ürünlerinin yaygın bir şekilde boykot edilmesi nedeniyle Rusya’nın günlük ham ve kondensat üretim kayıpları tahminini 1 milyon varilden 2 milyon varile yükseltti.

Morgan Stanley, Rus üretiminin Nisan ayının ilk yarısında günde yaklaşık 900 bin varil düştüğünü ve bunun beklenenden daha önce olduğunu bildirdi.

Banka, Avrupa Birliği’nin Rus ham petrolüne ithalat ambargosu uygulamaya koymasının “yüksek risk” olduğunu da ekledi. Bu yorum, Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire’nin Avrupalı ortakları Rus petrolünü yasaklamaya iknaya çalıştıklarını açıklamasının üzerine geldi.

Öte yandan Rusya dışında Morgan Stanley, İran sorununa dikkat çekti. Nükleer bir anlaşma üzerinde anlaşmaya varılamayan uzun müzakereleri anımsatarak İran arzı için tahminini düşürdü.

Daha önce 2022 ortası ve sonu arasında akışların günde yaklaşık 1 milyon varil artmasını bekleyen banka, bu tahminini günde 500 bin varile düşürdü. Aynı zamanda, petrol talebi büyüme tahminini bu yıl günlük 3,4 milyon varilden 2,7 milyon varile çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın