Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

OPEC/Petrol Gelişmelerinin Ardından Türk Enerji Şirket Hisseleri Karışık

Dünyanın en büyük üreticileri petrol kesintisinin ılımlı azaltılmasına karar verdi. Petrol fiyatları bu gelişmeyle yükselirken yerli enerji şirketlerinin hisselerinde karışık bir seyir hakim.
OPEC/Petrol Gelişmelerinin Ardından Türk Enerji Şirket Hisseleri Karışık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları Perşembe günü düzenlenen toplantıda üretim kesintisi konusunda bir anlaşmaya vardı. Günlük arz kısıntısının gelecek yılın ilk ayından itibaren azaltılacağı söylendi.

Üretim kesintisi konusunda anlaşmazlığın ortadan kalmasıyla Brent petrol 49,92 dolara kadar yükseldi. Uzmanlar petrol piyasasının yavaş yavaş salgın öncesi döneme doğru ilerlediğini belirtti. Fakat bu olumlu gelişmeye rağmen Türk enerji şirketlerinin hisselerinin geneli pozitif olmak üzere karışık bir seyir izliyor.

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN) hisse fiyatı %0,37 artıda işlem görüyor.
Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haftanın son işlem gününe 2,69 liradan başlayan Zorlu Enerji hisseleri gün içinde 2,66’ya kadar geriledi. Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda %0,37 yükselişe denk gelen 0,010 puanlık artış gösteriyor. 2,71 ile gün içi en yüksek seviyeye yakın seyreden şirket hisseleri yıllık bazda yatırımcısına %83 kazanç getirdi.

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TUPRS) hisseleri petrol fiyatlarındaki yükselişin de etkisiyle yukarı yönde hareket ediyor.
Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma gününe artıda başlayan Tüpraş hisseleri 92,40 – 93,65 TL arasında hareket etti. 500 şirket arasında Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu seçilen Tüpraş’ın hisse başı fiyatı saat 13:59’da %1,14 artıda 93,35’ten işlem görüyor. Şirket İzmir Aliağa’da bulunan rafinerisinde, bakım nedeniyle 2 ay faaliyetlerine ara vereceğini açıkladı.

Akenerji Elektrik Üretim A.Ş. (AKENR) hisseleri de Cuma günü pozitif performans gösteren enerji şirketlerinden oldu.
Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dün 2,18 TL’den kapanan şirket hisseleri bu sabah neredeyse yatay kabul edilen 2,19 seviyesinden açıldı. Şu sıralar %0,46 artıda 2,19’dan işlem gören Akenerji hisseleri gün içinde 2,16 – 2,20 arasında hareket etti. 52 haftalık süreçte fiyat aralığı ise 0,61 ve 2,78 olarak kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Aksa Enerji Üretim A.Ş. (AKSEN) hisseleri pozitif dalgalı bir performans sergiliyor.
Aksa Enerji Üretim A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne dünkü kapanış seviyesinden başlayan Aksa Enerji hisseleri açılış sonrasında kazanca yönelerek 7,50’ye kadar çıktı. şu dakikalarda %0,54 artıda 7,45 TL’den işlem görüyor. Hisselerin yıllık bazda yatırımcısına getirdiği kazanç oranı %93’ten fazla oldu.

Düşüş eğiliminde olan bir diğer enerji şirketi Aygaz A.Ş. (AYGAZ) oldu.
Aygaz A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

1961 yılından bu yana faaliyet gösteren ve 1300 kişiye istihdam sağlayan Aygaz, 3,89 milyar TL piyasa değerine sahip. Şirketin borsada işlem gören hisseleri Cuma gününe hafif düşüşle 12,87’den başladı. Şu dakikalarda %1,00 negatifte bulunan hisselerin gün içi aralığı 12,76 – 12,99 oldu.

Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. (ODAS) sektör şirketleri arasında en fazla düşüş gösterenlerden biri oldu.
Odaş Elektrik Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Saat 13:54 itibarıyla %1,70 ekside 3,47 TL’den işlem gören Odaş Enerji hisseleri açılışı düne göre düşük olan 3,49’dan yaptı. Piyasa değeri 2,12 milyar TL olan şirketin hisseleri günün ilk yarısında 3,46 – 3-51 arasında hareket etti.

Sektörün dev isimlerinden Enerjisa Enerji A.Ş. (ENJSA) hisseleri ise yukarı yönlü hareket etmekte.
Enerjisa Enerji A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 10,77 TL’den kapanan şirket hisseleri bu sabah sınırlı düşüş göstererek 10,73’ten açıldı. seans sırasında 10,71 – 10,92 arasında hareket etti. Şu dakikalarda ise %0,56 artıda 10,83 TL’den işlem görüyor. 2020 yılı coronavirüs pandemisi nedeniyle petrol başta olmak üzere enerji sektörünü kötü etkiledi. Buna karşın Enerjisa hisseleri yıllık %50’den fazla artmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.