Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Fiyatlarının Düşüşü için 2023 Yılı İşaret Edildi

Analistler büyük bölümü, petrol fiyatlarının 2023′te marjinal düşüşler yaşayacağını ancak bu yıl için sabit kalmasını bekliyor. Detaylar geliyor...
Petrol Fiyatlarının Düşüşü için 2023 Yılı İşaret Edildi
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, bu yıl Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisiyle büyük bir yükseliş yaşadı. Bu durum sonrası fiyatların ne zaman aşağı yönde hareket edeceği ise merak konusu oldu. Analistler petrolün izlemesi muhtemel fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalıştı.

CNBC’ye konuşan bir grup analiste göre, petrol fiyatları bu yılın sonuna kadar sabit kalacak. Tahminler 2023 yılı için düşüş olacağı yönünde Analistlerin büyük bölümü önümüzdeki yıl petrolde marjinal bir düşüş olacağını tahmin ediyor.

Brent petrol günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinden sonra küresel petrol fiyatları varil başına 140 doların üzerine fırlamıştı. Son haftalarda ise fiyat 100 doların altına kadar indi. Brent petrol fiyatı varil başına yazım itibarıyla 94 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

Durgunluk Henüz Fiyatlanmadı

Analistler, ekonomik durgunluğun potansiyel etkisinin henüz fiyatlanmadığını söyleseler de, petrol fiyatlarının 2022′nin ikinci yarısında sabit kalmasını beklediklerini söylediler.

Durgunlukta, petrol fiyatları düşme eğilimindedir ve bu da tüketicilere biraz rahatlık sağlayabilir. ABD’li yatırım bankası JPMorgan, yılın geri kalanı için petrolde varil başına 101 dolar tahmininde bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan’ın küresel emtia araştırması başkanı Natasha Kaneva, ham petrolün 2022′nin ikinci yarısında varil başına ortalama 101 dolara düşeceğini, 2023 yılında ise varil fiyatının 98 dolar olacağını tahmin etti.

Raporda, “Durgunluk riskinin henüz petrol fiyatında fiyatlandırıldığına inanmıyor olsak da, bu risk büyüyor” ifadeleri kullanıldı. Banka ayrıca petrol fiyatlarının resesyonlarda yüzde 30 ila yüzde 40 oranında düşme eğiliminde olduğunu belirtti.

Yaptırımların Etkisi Beklenen Düzeyde Değil

Kaneva 2023 için tahminini, Avrupa Birliği’nin Rus ham petrolü üzerindeki ambargosunun beklenenden daha zayıf bir etkisine bağladığını söyledi. AB, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı devam ederken, yıl sonuna kadar Rus doğalgaz ithalatını büyük ölçüde azaltmayı planlıyor.

Kaneva, bazı Avrupa hükümetlerinin, artan ham petrol fiyatları korkusuyla yaptırımlarının bazı kısımlarını değiştirerek, Rus ham petrolünün Avrupalı ​​şirketler tarafından kaldırılmasına fiilen izin verdiğini söyledi.

First Abu Dhabi Bank’ın yönetici direktörü ve kıdemli stratejisti Glenn Wepener, “Mevcut tahminlerime ve öngörülemeyen büyük bir olayı engellememe rağmen, brent ham petrolünün bu yıl ortalama 108 dolar olmasını bekliyorum” açıklamasını yaptı. Wepener, 2023’te fiyat görünümünün varil başına 97 dolar olduğunu da sözlerine ekledi.

S&P Global’den Daniel Yergin de, petrol fiyatlarının yıl sonunda olduğu yerde veya biraz daha yüksek olacağını düşündüğünü söyledi. Petrol fiyatlarının arz ve talep faktörlerinden ziyade jeopolitik gelişmelerden kaynaklanacağını da sözlerine ekledi.

OPEC geçtiğimiz günlerde açıklamasında, yüksek enflasyonun sebebinin petrol üreticileri olmadığını belirtmişti. Genel SHaitham Al Ghais, asıl sorununun yetersiz yatırımlar olduğunu ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.