Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Talep Endişesiyle Derinleşiyor

Petrol fiyatları, ABD ve Çin kaynaklı ekonomik kaygılar nedeniyle son ayların en düşük seviyelerini görürken gün içindeki düşüş dalgası etkisini artırmış görünüyor. Detaylar haberde;
Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Talep Endişesiyle Derinleşiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol fiyatları, yatırımcıların Amerika Birleşik Devletleri ve Asya’dan gelen zayıf veriler sonrasında küresel petrol talebine ilişkin endişeleri nedeniyle gün içinde gözlemlenen düşüşünü yüzde 5 civarına çıkararak son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Fiyatlar, ABD’den gelen yüksek arz sinyallerinin Çin’den gelen zayıf enerji talebine dair endişeleri karşılamasıyla kayıplarını sürdürüyor.

Petrol Fiyatlarında Son Durum Ne?

Brent petrol varil fiyatı, haber yazımı itibarıyla yüzde 4,3’lük düşüş ile 77,6 dolara geriledi.

Ham petrol ise yüzde 5’e yaklaşan düşüşle 72,9 dolardan alıcı buluyor.

Ham Petrol Fiyatı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

CMC Markets piyasa analisti Tina Teng, Perşembe günkü açıklamasında ABD’de rekor düzeydeki üretim oranına ilişkin endişelerin, petrol fiyatları üzerinde yeni bir baskı oluşturarak zaten endişe verici olan talep görünümüne katkıda bulunduğu değerlendirmesinde bulunmuştu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Ham Petrol Günü Nasıl Kapatır?

OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) dördüncü çeyrekte arz sıkışıklığı öngörmüş ancak Çarşamba günü yayımlanan ABD verileri stokların bol olduğunu göstermişti.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne (EIA) göre ABD ham stokları geçen hafta 3,6 milyon varil artarak 421,9 milyon varile yükseldi. Bu, analistlerin 1,8 milyon varillik artış beklentilerinin çok üzerinde bir seviyeyi temsil ederken ABD ham üretimi, günde 13,2 milyon varil rekor seviyesinde sabit kaldı.

Bu arada, Çin petrol rafinerisi üretiminde beklenen yavaşlama da yatırımcıların duraklamasına neden oldu.

Endüstriyel yakıt talebinin zayıflaması ve rafineri marjlarının daralması nedeniyle Ekim ayında bir önceki ayın en yüksek seviyelerine göre gerileme yaşandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.