Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrolde Artan Stok ve Talep Endişesi: Düşüş Sürüyor

ABD’de ham petrol üretimine ilişkin veriler ve Çin odaklı talep endişeleri, petrol piyasasını baskılamaya devam ediyor.
Petrolde Artan Stok ve Talep Endişesi: Düşüş Sürüyor
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, ABD’den gelen yüksek arz sinyallerinin Çin’den gelen zayıf enerji talebine ilişkin endişeleri karşılamasıyla bir önceki seanstaki kayıplarını sürdürdü. Brent petrol varil fiyatı yüzde 0,3’lük düşüş ile 80 dolara geriledi. Ham petrol ise 76 dolardan alıcı buluyor.

Auckland’daki CMC Markets piyasa analisti Tina Teng, “ABD’de rekor düzeydeki üretim oranına ilişkin endişeler, petrol fiyatları üzerinde yeni bir baskı oluşturarak zaten endişe verici olan talep görünümüne katkıda bulunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Brent petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD Enerji Bilgi İdaresi’ne (EIA) göre, ABD ham stokları geçen hafta 3,6 milyon varil artarak 421,9 milyon varile yükseldi. Bu, analistlerin 1,8 milyon varillik artış beklentilerinin çok üzerinde bir seviyeyi temsil ediyor. ABD ham üretimi, günde 13,2 milyon varil rekor seviyesinde sabit kaldı.

Asya’da Çin’in petrol rafinerisi üretimi, endüstriyel yakıt talebinin zayıflaması ve rafineri marjlarının daralması nedeniyle Ekim ayında önceki ayın en yüksek seviyelerinden geriledi. Yine de sanayi üretiminin daha hızlı artması ve perakende satışlardaki büyümenin beklentileri aşması nedeniyle ekonomik aktivite Ekim ayında canlandı.

Singapur’daki IG pazar stratejisti Jun Rong Yeap, teknik faktörlerin de fiyatlardaki yukarı yönlü hareketleri sınırladığını söyledi. Daha sıkı petrol arz-talep dinamiklerinin aylar öncesine göre daha az belirgin olduğu göz önüne alındığında, o zamandan bu yana önceki yükseliş pozisyonlarında bir miktar gevşeme yaşandığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Yeap fiyatların, satıcıların kontrolü elinde tuttuğunun bir işareti olarak 200 günlük hareketli ortalamanın altına gerilediğinin altını çizdi. Brent petrol Eylül ayında üretici ülkelerin yıl sonuna kadar kesinti yapacağından destek alarak 95 dolar seviyesine kadar çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.