Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Üzerindeki Baskı Sürüyor! Gözler Orta Doğu’da

İsrail – Hamas arasındaki gerginlikler ve küresel haber akışıyla petrol fiyatlarındaki artış hız kazandı. Brent petrol yüzde 2,6 artışla 83 dolardan işlem görüyor.
Petrol Fiyatları Üzerindeki Baskı Sürüyor! Gözler Orta Doğu’da

Küresel gelişmeler, jeopolitik faktörler ve Orta Doğu’daki gerilimlerin etkisiyle petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilikler gerçekleşiyor. İsrail’in sivillere yönelik yoğun bombardımanının ardından kara harekatına yönelik açıklamalar yapması, tansiyonun yükselmesine neden oldu.

İsrail – Filistin çatışmasının piyasalarda yol açtığı arz kaygısı, petrol fiyatları üzerinde baskı kuruyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 7 Ekim’den beri devam ederken ordu yetkilileri havadan, karadan ve denizden operasyonların devam ettiğini bildiriyor. Dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan bölgede arz ve ulaşımın kesintiye uğraması korkusu, emtia fiyatlarını etkiliyor.

Piyasalar, 1 Kasım saat 21.00’da açıklanacak olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) faiz kararını merakla bekliyor. FED’in faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yakından takip edilecek.

Petrol Fiyatları Üzerindeki Baskı Sürüyor! Gözler Orta Doğu’daKaynak: Paratic Piyasalar

Haber yazım itibarıyla Brent petrol yüzde 2 artışla 87 dolardan, ham petrol ise yüzde 2,6 artışla 83 dolardan işlem görüyor. Brent petrol, İsrail – Filistin savaşından önce 84 dolar seviyelerinde bulunuyordu. Fiyatlar 20 Ekim’de 94 dolara kadar çıkmıştı.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, 30 Ekim’de yaptığı açıklamada petrole yönelik beklentilerini paylaşmıştı. Birol, İsrail – Filistin arasındaki çatışmalara petrol ihracatçısı olarak bilinen ülkelerin dahil olmasının petrol fiyatlarını 3 haneli rakamlara çıkarabileceğini paylaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%