Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Fiyatları Ekonomik Yavaşlama Uyarılarıyla Geriledi

Küresel ekonomik yavaşlamanın talebi etkileyeceği korkularıyla birlikte petrol fiyatları düşüşe geçti. İşte ham ve brent fiyatlarındaki son durum;
Petrol Fiyatları Ekonomik Yavaşlama Uyarılarıyla Geriledi
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatlarında küresel ekonomik yavaşlamaya yönelik korkuların etkileri gözleniyor. Petrol piyasasında düşüş hakim olurken, ekonomik yavaşlamanın talebi etkileyeceği yorumları yine ön plana çıkıyor. Buna karşın arz kısıtlılığı ve zayıf dolar, kayıpları belli bir seviyede tutuyor.

Financial Times’ın haberine göre; Uluslararası Para Fonu (IMF), Rusya’nın Avrupa’ya gaz arzını durdurmaya yönelik herhangi bir eyleminin Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovakya ve İtalya’da gelecek yıl boyunca yüzde 5’ten fazla ekonomik daralmayı tetikleyeceği konusunda uyarıda bulundu.

IMF’ye göre; AB’nin gaz ithalatının yüzde 42’si Rusya’dan geliyor. Rus akışları, 8 AB ülkesi için gaz ithalatının yüzde 50’sinden fazlasını sağlıyor. Avrupa’nın gaz tüketimi 2022’de yüzde 9 düşerken, AB GSYİH’sinden 0,2 puan azalmaya neden oldu. Ancak kış mevsiminde tablonun daha da kötüleşeceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Reuters ise Rus Gazprom’un Avrupa’daki müşterilerine olağanüstü koşullar nedeniyle gaz tedarikini garanti edemeyeceğini söylediğinden bahsetti.

Bu gelişmeler yaşanırken ham petrol fiyatları TSİ 15:32 sularında yüzde 1,76 oranında düşüşle 97,68 dolarda seyretmeye başladı.
Ham Petrol Fiyatı Yüzde 1,76 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ham petrol fiyatı sabah saatlerinde 100 doların üstünü gördükten sonra gerilemeye başladı ve TSİ 14:35 sularında 96,78 dolara kadar indi. Ardından bir miktar normalleşen piyasa 97,50 dolar seviyelerinde kaldı. Günlük kayıp yüzde 1,3 düzeyindeyken haftalık yüzde 2’den fazla kazanca işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Brent petrol fiyatı ise TSİ 15:50 sularında yüzde 1,49 oranında düşüşle 105,16 dolarda seyretti. Sabahın erken işlemlerinde 108 dolar sınırına kadar yükselen brent petrol, daha sonra 104,52 dolara kadar geriledi. Günlük kayıplar yüzde 0,93 düzeyindeyken haftalık yüzde 5’ten fazla kazanca işaret ediyor.

Rus gaz ambargosuna dair iyimser bir senaryoda ise AB GSYİH’sini sadece yüzde 0,4 oranında azaltacağından ve yalnızca Macaristan ekonomisinin yüzde 1’in üzerinde daralacağından bahsediliyor.

IMF ekonomistleri; “AB piyasaları hem dahili olarak hem de dünyanın geri kalanıyla entegre kalarak küresel LNG piyasasının ekonomik etkilerin tamponlanmasına yardımcı olacağını öne sürüyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.