Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Çöktü! Akaryakıtta İndirim Bekleniyor

Petrol fiyatlarında büyük çöküş yaşanıyor. Piyasa uzmanları motorin başta olmak üzere akaryakıtta indirim bekliyor.
Petrol Fiyatları Çöktü! Akaryakıtta İndirim Bekleniyor
Yorum

Petrol fiyatları yeni haftaya büyük düşüşle başladı. Fiyatlardaki düşüş Çin’den gelen koronavirüs haberlerinden kaynaklanıyor. Dünyanın en büyük ithalatçı ülkesi olan Çin’de devam eden salgın, petrolü talep tarafından etkilemeye devam ediyor.

Ham petrol fiyatları %2’yi aşan düşüş gösterirken, 95,83 – 95,85 dolar aralığından işlem görüyor. Brent petrol ise yüzde 3’ü aşan kayıpla işlem görerek 101 dolar civarında seyrediyor. Görülen bu sert kayıpların akaryakıta indirim olarak yansıması bekleniyor.

Brent petrol TSİ 12:17 sularında yüzde 4 civarında kayıpla 100,38 dolardan işlem görüyor.
Brent Petrol Fiyatı Yüzde 4 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Brent geçen haftayı 104,5 dolardan tamamladıktan sonra yeni haftaya hafif artıda başladı. Açılışın ardından Asya’da 99,56 dolara kadar gerileyen brent, daha sonra 100 -102,8 dolar aralığında hareket etti.

Brent büyük kayıp gösterirken, haftalık bazda yüzde 10’a yakın değer kaybetmiş durumda bulunuyor. Geçen hafta Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) petrol rezervlerinden 120 milyon varili piyasaya süreceği haberi doğrulanırken, fiyatlardaki düşüş hızlanmıştı.

Çin’den gelen salgın haberlerine ek olarak Rusya ve Ukrayna savaşına dair gelişmeler de petrol fiyatlarının seyri açısından izleniyor.

Sektör kaynakları ise petrol fiyatlarındaki düşüşün akaryakıta indirim olarak yansıyacağına düşünüyor. KRT’den Olcay Aydilek’in motorin grubunda 1,04 TL indirim olmasını beklediği yazılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu