Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petroldeki Düşüş Akaryakıta İndirim Getirebilir

Petrol fiyatlarında görülen gerileme devam ederken, brent 100 doların altını test etti. Akaryakıtta indirim beklentisi arttı!
Petroldeki Düşüş Akaryakıta İndirim Getirebilir
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskı devam ediyor. Brent petrol bu sabahki işlemlerde 100 doların altını test ederek yaklaşık 1 ayın en düşük seviyesini gördü. 140 doların üstünü görerek rekor kıran brent fiyatları 24 Mart itibarıyla düşüş eğilimine girmiş görünüyor.

Rusya – Ukrayna savaşının etkisiyle yükselişe geçen petrol fiyatları, bugün rezerv satışı etkisiyle geriledi. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) mensubu ülkelerin petrol rezervlerinden 120 milyon varil petrolü piyasaya sürme kararı fiyatları aşağı çekti.

Brent petrol fiyatı güne 103,67 dolardan başladıktan sonra 99,48 dolara kadar geriledi.
Brent Petrol Fiyatı Yüzde 1,58 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemlerde 98,32 dolara kadar gerileyen brent fiyatı, kapanışa doğru yükseliş göstermişti. Bugün açılışın ardından yeniden bir gerileme kaydeden brent, 100 doların altını gördükten sonra 101 – 102 dolar aralığında işlem görmeye başladı. Günlük kayıp ise yüzde 3’e yaklaşmış durumda bulunuyor.

Ham petrol fiyatı da gerileme gösterirken, dün 93,86 dolara kadar indi. Ardından toparlanan fiyatlar bugüne 97,06 dolardan başladı. Dalgalı bir seyir izleyen ham petrol, sabahın erken işlemlerinde 95,31 dolara kadar indi.

IEA tarafından dün yayımlanan basın bültenine göre; üye ülkelerin petrol rezervlerinden 120 milyon varilin taahhüt edildiği doğrulandı. Bunun IEA tarihindeki en büyük satış olacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

IEA üyesi ülkeler tarafından sunulan taahhütleri, altı aylık bir süre içinde serbest bırakılmak üzere 120 milyon varile ulaşırken, ABD’nin yaklaşık 60 milyon varil katkıda bulunacağı açıklandı. Ayrıca önümüzdeki altı ay içinde günde 1 milyon varilden fazla eşdeğer olan yaklaşık 240 milyon varil acil durum petrol stoğunun küresel pazara sunulacağı da belirtildi.

ABD katkıda ilk sırada yer alırken, Türkiye’nin de 3 milyon 60 bin varil petrolle katkıda bulunacağı dikkat çekti. ABD’yi 15 milyon varille Japonya ve 6 milyon 480 bin varille Almanya takip etti.

Petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü baskının güçlenmesiyle birlikte akaryakıta indirim gelebileceği beklentisi güçleniyor. Motorin fiyatı 21 liranın üstündeyken, benzinin litresi 19 liradan satılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.