Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Devi için Hedef Fiyat 210 TL! THYAO’da Beklenti Ne?

İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, Borsa İstanbul’da öncü hisseler için hangi seviyelerin önemli olduğunu ve beklentilerini paylaştı. İşte detaylar;
Petrol Devi için Hedef Fiyat 210 TL! THYAO’da Beklenti Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, haftalardır gösterdiği negatif performansın ardından 2023 yılının son işlem günlerinde yukarı yönlü hareket ediyor. 2 Kasım ulaşılan ve rekor seviye olan 8562 puandan uzakta kalmaya devam eden endeks, beklentilerin altında bir performans sergiliyor.

Geçtiğimiz aylarda endeks için öngörülerini paylaşan analistler ve kurumlar, endeksin 2023 yılını 9000 – 1000 puan üzerinde tamamlayacağını belirtiyordu. Fakat düşük işlem hacmi, yabancı para girişinin olmaması ve jeopolitik baskıların etkisiyle endeks beklenen yükselişi gerçekleştiremedi.

Petrol Devi için Hedef Fiyat 210 TL! THYAO’da Beklenti Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 100 endeksi, 28 Aralık’ta kapanışını yüzde 1,8 artışla 7396 puandan yaptı. Toplam işlem hacmi oldukça düşük kaldı ve 59,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 4,8 ile turizm oldu. Bankacılık yüzde 0,59, holding endeksi yüzde 2 değer kazandı.

Analistler endekste teknik açıdan 7450 seviyesinin direnç, 7200 ve 7000 puanın destek konumunda olduğunu belirtiyor.

GCM Yatırım Banner

İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, BIST 100 endeksi ve önde gelen hisseler için değerlendirmelerini paylaştı. Ekeke, 2023 yıl sonu kapanış beklentilerinin 8500-9000 puan seviyelerinde olduğunu hatırlattı. Endeksin beklentilerin altında kaldığını söyledi ve gelecek yılda 11 bin puana doğru yükselişin önünde bir engel olmadığını belirtti.

Türk Hava Yolları, Pegasus ve Tav Havalimanları

Sertaç Ekeke, Türk Hava Yolları’nın (THYAO) 270 TL’den 220 TL’ye doğru indiğini ve ciddi bir alım fırsatı oluşturduğunu kaydetti. Havacılık sektörüne çok yüklenmeden Tav Havalimanları (TAVHL), Pegasus (PGSUS) ve THYAO’dan birinin tutulması gerektiğini, hisselerin mevcut seviyelerinde kalmayacağını bildirdi.

PGSUS’un 700 TL seviyelerinde, THYAO’da ise 220-230 TL seviyelerinde işlem görmesinin alım fırsatı olduğunu vurguladı. İki hissede de neredeyse yüzde 100’e yakın bir potansiyel olduğunu sözlerine ekledi. Söz konusu şirketlerin Noel döneminde de öne çıkabileceğini belirtti. Sektörden iki şirketin hissesini taşımak isteyen yatırımcıların THYAO ve PGSUS’u tercih edebileceğini aktardı.

Eskisi gibi portföy ağırlığının havacılıkta olmaması gerektiğini, söz konusu hisselerin portföyün yüzde 10 – 15’ini geçmemesi gerektiğini ifade etti.

THYAO, yüzde 3 artışla 229 TL’den, PGSUS, yüzde 1,4 artışla 648 TL’den, TAVHL ise yüzde 2,9 artışla 106 TL’den kapanış yaptı.

Şekerbank, TSKB ve Albaraka Türk

Son dönemde özellikle kaldıraçlı piyasa tarafındaki hareketler nedeniyle dengesi bozulan şirketlerden birinin de Şekerbank (SKBNK) olduğunu paylaşan Ekeke, bu hissenin son dönemde borsadan ayrışan kağıtlardan biri olduğunu dile getirdi.

Hissede öncelikle tabanın bozulmasının bekleneceğini, sonra da hissedeki hareketlerin dengeye gelmesinin bekleneceğini kaydetti. Bankacılık sektöründen şirketlerin portföylerde olması gerektiğini, ama bunlar içinde SKBNK, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ve Albaraka Türk’ün (ALBRK) stoplu çalışılması gereken kağıtlar olduğunu belirtti. Ancak bu hisselerin hareket ettiklerinde diğer bankalara göre daha seri olduğunu aktardı.

TSKB, ALBRK ve SKBNK’in ana portföyün yüzde 3’ünü geçmemesi ve ağırlığın hala Akbank (AKBNK), Yapı Kredi (YKBNK), Garanti Bankası (GARAN) gibi şirketlerde kalması gerektiğini vurguladı.

SKBNK yüzde 10 düşüşle 4,1 TL’den, TSKB yüzde 2,2 artışla 6,3 TL’den, ALBRK ise yüzde 0,8 artışla 3,7 TL’den günü tamamladı.

Tüpraş

Uzman, portföylerin olmazsa olmaz kağıtlarından birisinin de Tüpraş (TUPRS) olduğunu paylaştı. Hissedeki hareketliliğin hala pozitif olduğunu, TUPRS’ın portföylerde olması gerektiğini savundu. Hissenin 208 – 210 TL seviyesine doğru yükselebileceğini, 150 TL altındaki seviyelerin alım fırsatı olduğunu ifade etti. Hatta 150 TL’nin üzerinde bile ufak ufak toplanabileceğini dile getirdi.

Tüpraş’ta 210 TL seviyelerinde bile hikayenin bitmeyebileceğini, başka boyutlara doğru da gidebileceğini kaydetti. TUPRS, günü yüzde 1 düşüşle 144,6 TL’den tamamladı.

Dönemin hala hisse taşıma dönemi olduğunu vurgulayan Sertaç Ekeke, doğru hisse senetlerini seçip doğru portföyleri kurup bunları taşımaya çalışmanın yapılacak en doğru hareketlerden biri olduğunu bildirdi.

Bu kapsamda borsadaki düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceğini, Ereğli Demir Çelik (EREGL), Tüpraş (TUPRS) gibi yukarı potansiyel taşıyan ya da Emlak Konut Gayrimenkul (EKGYO) gibi inanılmaz ucuz kalmış kağıtlarda kalmanın ve bunlara bankalar ile holdingleri eklemenin yapılacak en doğru davranış olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.