Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Devi Hisse Satışı Yapacak: Gelir Beklentisi Büyük!

Saudi Aramco, ikincil arzın bir parçası olarak hisse satışı yapacağını ve 11,2 milyar dolar gelir beklediğini belirtti. Detaylar geliyor...
Petrol Devi Hisse Satışı Yapacak: Gelir Beklentisi Büyük!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan, Aramco’daki ikincil halka arzdan 11,2 milyar dolardan fazla gelir elde etmeye hazırlanıyor. Hisseler, beklenen fiyat aralığının alt sınırında fiyatlandırıldı. Petrol devinden yapılan açıklamada, teklif edilen 1,545 milyar hissenin her birinin 27,25 Suudi riyali (7,27 dolar) üzerinden fiyatlandırılacağı belirtildi ve satışın Pazar günü piyasalar açıldığında gerçekleşmesi bekleniyor.

İlk pazarlama sürecinde hisse başına 26,70 ile 29 Suudi riyali arasında bir fiyat aralığı belirlenmişti. Belirlenen 27,25 Suudi riyali fiyatı, halka açık hisse senetlerinin Tadāwul Suudi borsasındaki son uzlaşmasının neredeyse yüzde 4 altında kaldı. Geçen ay yapılan ikincil halka arz duyurusundan bu yana şirketin hisseleri yüzde 2’nin üzerinde değer kaybetti.

Fiyatlandırma kararı, yaz aylarında benzin tüketimindeki artışa rağmen belirsiz talep görünümü nedeniyle küresel petrol fiyatlarının baskı altında kalması üzerine açıklandı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefikleri, 2 Haziran’da resmi ve gönüllü arz kesintilerini uzatacaklarını duyurdu.

Petrol fiyatlarındaki baskı ve küresel enerji geçişine rağmen, Aramco’nun son arzına olan ilgi azalmış görünmüyor. Arz dört ila beş kez talep gördü ve Aramco’nun 2019’daki 29,4 milyar dolarlık halka arzından daha güçlü bir uluslararası talep yarattı.

Aramco’nun en büyük hissedarları, yüzde 82’den fazla hisseye sahip olan Suudi hükümeti ve yüzde 16 hisseye sahip olan Kamu Yatırım Fonu’dur. Son hisse satışından elde edilen gelirler, Vizyon 2030 ekonomik çeşitlendirme programı kapsamında yüksek maliyetli altyapı projelerini finanse eden Suudi hükümetine büyük bir destek sağlayacak. ,

GCM Yatırım Banner

Krallık, üç dilimli tahvil satışından şimdiden 12 milyar dolar topladı. Vizyon 2030 planı, Suudi Arabistan’ı petrol gelirlerine bağımlılıktan uzaklaştırmayı amaçlayan Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın en önemli politikasını temsil ediyor. Saudi Aramco, 1,8 trilyon dolar piyasa değeri ile dünyanın en büyük 7. şirketi konumunda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın