Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petrol Artan Talep ve Rusya’yadaki Rafineri Saldırılarıyla Yükseliyor!

Petrol fiyatları, Rusya’ya’daki rafinerilere yönelik saldırıları ve artan talepten destek bularak yüzde 1.5’ten fazla yükseldi. Detaylar şöyle…
Petrol Artan Talep ve Rusya’yadaki Rafineri Saldırılarıyla Yükseliyor!
HABER GİRİŞ

Petrol fiyatları, Ukrayna’nın Rusya’daki rafinerilerine yönelik saldırılarının ardından olası arz kesintisi, güçlü talep işaretleri ile FED’in ABD enflasyonunun beklenti üstü olmasına rağmen yakında faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği yönündeki tahminler ile yükseliyor.

Ukrayna Çarşamba günü Rusya’nın bölgelerine geniş kapsamlı bir insansız hava aracı saldırısı düzenleyerek Rosneft’in en büyük petrol rafinerisinde yangına neden oldu. Başkan Vladimir Putin bunun Rusya’daki başkanlık seçimlerini aksatma girişimi olduğunu söyledi.

Ham petrol günlük bazda yüzde 1.8’den fazla yükseldi ve 79 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün varil fiyatı ise 83 dolara ulaşmış durumda. Petrol komisyoncusu PVM’den Tamas Varga, “Petrol fiyatlarındaki ani ama anlaşılır yükseliş, Rus rafinerilerine yönelik sürekli saldırılarla tetiklendi” değerlendirmesinde bulundu.

Ham petrol fiyat grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

Varga, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün bu haftaki tedarik raporunun da fiyatlara destek sağladığını söyledi. Kaynaklara göre, bugün açıklanacak resmi ABD stok rakamları öncesinde, talebin sağlıklı olduğunun bir göstergesi olarak ABD ham petrol ve yakıt stokları geçen hafta düşüş kaydetti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), güçlü talebin bir işareti olarak, 2024’te petrol talebin diğer birçok tahminin üzerinde, günde 2,25 milyon varil artacağı tahminini sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Petrol ile beraber küresel piyasalar, beklenenden biraz daha yüksek olan ABD enflasyonunun yıl ortasında faiz indirimlerini rayından çıkarmayacağı yönündeki hissiyattan da destek buldu. Düşük oranlar petrol talebini destekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.