Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petkim Tarihi Kâr Açıkladı! Portföy ve Üretim Rekor Getirdi

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya tesisi olarak faaliyet gösteren Petkim, 2021 yılını rekor kâr ile tamamladı. Rakamlar ve hissedeki son durum aşağıda;
Petkim Tarihi Kâr Açıkladı! Portföy ve Üretim Rekor Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petkim Petrokimya Holding Anonim Şirketi (PETKİM), bugün 2021 yılına ilişkin finansal raporunu açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yayımlanan rapora göre Petkim, 2021 yılını 5,5 milyar TL düzeyinde rekor net kârla kapattı. Bir önceki yılın aynı döneminde 1,07 milyar TL net kâr elde etmişti.

Konsolide finansal tablolar yayımlanmak üzere Yönetim Kurulu’nun 28 Şubat 2022 tarihli kararıyla onaylandı ve Yönetim Kurulu adına Genel Müdür Sayın Anar Mammadov ve CFO Sayın Elchin Ibadov tarafından imzalandı.

Petkim’in açıklamasına göre rekor kâr, petrokimya ürünlerinde talep artışıyla birlikte arz kısıtlarının da yaşandığı bir dönemde ürün portföyündeki çeşitlilik ve kesintisiz üretimle gerçekleşti. Bu da Petkim’e hem dolar hem TL bazında net kâr rekoru getirdi.

Türkiye’nin en büyük endüstriyel holdingi SOCAR Türkiye’nin iştiraki Petkim, büyük bir başarıya imza attı.

SOCAR Türkiye, Twitter hesabından başarıyı şöyle aktardı:
SOCAR Türkiye Petkim Paylaşım
KAYNAK: Twitter

Petkim, 2021 yılını hem dolar hem TL bazında net kâr rekoru ile tamamladı! Yıl sonu itibarıyla 5,5 milyar TL’lik net kâr elde eden Petkim, toplam satışlarını 2020 yılına göre yüzde 137 artırarak 28,7 milyar TL’ye yükseltti. Petkim, kârını 5 kattan fazla artırarak 57 yılık tarihinin rekorunu kırdı.

GCM Yatırım Banner

SOCAR Türkiye, Petkim’in bu başarısındaki en büyük etkenin geniş ürün portföyüyle gerçekleştirdiği üretimin olduğunu söyledi.

PETKİM Hisselerinde Durum

Petkim Hisse Durum
KAYNAK: Twitter

Geçen hafta Ukrayna-Rusya savaşının etkisiyle küresel satış dalgasından etkilenen PETKİM hisseleri, 7,31 TL’ye kadar geriledi.

Cuma günü en son 7,73 TL’de kapanış yapan PETKİM, bugünkü seansın açılışını 7,60 TL ile yaptı. Öğleden sonra 7,92 TL seviyesini test edip buradan kazançlarının bir kısmını verdi.

Yazım sırasında yüzde 1,5 artıda fiyatlanırken geçen haftanın sert düşüşüyle haftalık bazda yüzde 3,3 ekside kaldı. Aylık bazda da yüzde 9,6 eksiyle negatif performans sergilerken yıllık yüzde 46 getiri sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.