Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Petkim İlk Çeyrek Bilançosunu Paylaştı: Satışlarda Artış!

Petrokimya şirketi Petkim, 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin mali bilançosunu paylaştı. Şirketin satışları artarken, üretimin düştüğü görüldü. Detaylar geliyor...
Petkim İlk Çeyrek Bilançosunu Paylaştı: Satışlarda Artış!
HABER GİRİŞ

Sektörün önde gelen petrokimya şirketi Petkim (PETKM), 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin bilançosunu yayımladı. Şirket bildirimini Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştı. KAP’a gönderilen bildirime göre geçen yılın ilk çeyrek döneminde 434 bin 427 ton olan satış miktarı, bu yıl 451 bin 834 tona yükseldi.

Net satış tutarı ise 16,6 milyar TL olarak gerçekleşirken, geçen yılın aynı döneminde tutar 16,3 milyar TL olmuştu. Petrokimya devinin kapasite kullanım oranı geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 63,9 iken bu çeyrekte yüzde 57,7’ye geriledi.

Şirketten yatırım harcamalarına ilişkin açıklamada, 2024 yılında gerçekleştirilecek olan yatırımlar; fabrikaların modernizasyon yatırımları, genel iyileştirme yatırımları ile teknoloji geliştirme, enerji verimliliği ve çevre yatırımlarıdır. Petkim’in 2024 yılının ilk üç ayındaki yatırım harcaması tutarı 568.708 bin TL’dir. ” ifadelerine yer verildi.

Petkim bu yılın ilk çeyreğinde 870,5 milyon TL kar bildirdi. Geçen yılın aynı döneminde şirket 3,3 milyar TL zarar bildirimi gerçekleştirmişti. PETKM hisseleri ise bu yıl itibarıyla borsada karışık bir seyir izliyor.

Hisse senedi yılın başına oranla yüzde 14 değer kazandı. Bugün itibarıyla ise 21 TL yakınlarında işlem görüyor. En yüksek seviye Şubat ayında 26 TL olarak kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.