Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petkim Hisseleri Etilen-Nafta Makasındaki Daralmayla Geriledi

Petkim hisseleri güne 9,73 liradan başladıktan sonra 9,50'ye geriledi. Analistler etilen-nafta makasındaki düşüşün hisselere etkisini değerlendirdi.
Petkim Hisseleri Etilen-Nafta Makasındaki Daralmayla Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petkim Petrokimya tarafından paylaşılan bilgiye göre etilen-nafta makası 7 Ocak haftasında, bir önceki haftaya kıyasla %4,1’e denk gelen 28,5 dolarlık düşüş gösterdi. Bu gerilemenin ardından 674 dolara indi. Etilen fiyatları haftalık bazda 1.389 dolardan, 1.445 dolara yükselirken, nafta fiyatlarında da %12,3 oranında artış oldu.

Söz konusu makas bir önceki hafta 595,7 dolardan, 702,5 dolar seviyesine yükselmişti. Deniz Yatırım haftalık bazda ılımlı düşüş gösteren makasın, Petkim hisselerinde sınırlı olumsuz etki yaratacağını öngördü.

Şirket hisseleri günün ilk yarısında negatif dalgalı bir seyir gösterdi.
Petkim Hisseleri %1,55 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Petkim hisseleri (PETKM) Pazartesi günü 9,65 TL’den kapandıktan sonra bu sabah hafif yükselişle açıldı. İşlemleri 9,73 TL’den başlatan şirket hisseleri hemen ardından 9,83’e çıktı. Fakat bu seviyenin üzerinde yükselişini sürdüremeyecek yönünü aşağı çevirdi.

Saat 10.35’te 9,63’e gerileyen şirket hisseleri devam eden dakikalarda önce yükseldi, ardından geri çekildi. Saat 12.00 sularında %1,55 ekside, 9,50 liradan işlem görüyor.

Birçok Türk hissesinin rekor kırdığı 17 Aralık işlemlerinde Petkim de 11,37 ile tavan fiyatı gördü. 23 Aralık rekor sonrasındaki en düşük seviyenin kaydedildiği tarih olurken 7,16’ya kadar düşüş olmuştu.

Sonrasında toparlanmaya geçen hisseler bir haftada %19’a yakın prim yaptı. Bugün gördüğü en yüksek fiyat haftalık dönemin zirvesini temsil ederken kaydedilen en düşük seviye ise 7,98 oldu.

Petkim hisseleri bir aylık dönemde %4,85, bir yılda ise %85,85 oranında yükseldi. Teknik olarak bakıldığında yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 9,79 ve 9,91 dirençleri, aşağı yön olasılığında ise 9,51 ve 9,59 destekleri izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu