Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sert Düşüşün Sürdüğü Petkim Hisselerinin Haftalık Kaybı %13’e Dayandı

Petkim hisseleri günün ikinci yarısında %7,50 ekside işlem görürken, bir haftalık kaybı %12,72’ye ulaştı.
Sert Düşüşün Sürdüğü Petkim Hisselerinin Haftalık Kaybı %13’e Dayandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) hisseleri yatırımcısına kaybettirmeye devam ediyor. Hisseler Pazartesi günü %9’a varan düşüşün ardından kapanışı 9,59 liradan yaptı. Salı gününe 9,70 liradan başladıktan sonra 8,67’ye kadar geriledi.

Petkim hisseleri saat 13.53’te %7,51 eksiden fiyatlanıyor.
Petkim Hisseleri %7,51 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

8,88 liradan işlem gören hisseler gün içi en yükseği 9,72 ile açılışın hemen ardından kaydetti. Bu seviyeden sonra sert bir düşüş sergiledi. Günlük dip seviye itibarıyla ortalama kaybı %8’e dayanırken, haftalık bazda %12,72 oranında geriledi.

Hisselerin aylık kazancı sert düşüşlerin ardından %15,28’e, yıllık %87,76’ya indi. Aşağı yönlü seyrin devam etmesi halinde takip edilecek destek seviyeleri 8,0400 – 8,4600 olacak. Olası yükselişte ise 9,51 – 10,14 dirençleri izlenecek.

Deniz Yatırım sabah analizinde etilen-nafta makasının haftalık bazda %17,9 artış göstermesinin hisseler üzerinde nötr etki yaratacağını belirtti. Kurum analistleri ayrıca Petlim sermayesinin %30’una denk gelen paylarının SOCAR Turkey Enerji A.Ş.’ye (STEAŞ) devredilmesinin de hisseler üzerinde herhangi bir değişim yaratmayacağını öngördü.

Şirket akşam saatlerinde yaptığı açıklamada %70 oranında sahip olduğu bağlı ortaklığı Petlim Limancılık Ticaret A.Ş.’nin sermayesinin kalan %30’unu temsil eden hissenin 2014 yılında Goldman Sachs International (GSI) tarafından alındığını ve STEAŞ ile 7 yıl vadeli geri satma opsiyonu imzalandığını hatırlattı.

GSI’nin söz konusu satma hakkını kullandığı ve Petlim’in %30’unu temsil eden payların STEAŞ tarafından satın alınması işleminin tamamlandığı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu