Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PET Cips İthalatında Karar Verildi! Süre Uzatıldı

Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe giren Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ kapsamında, PET cips ithalatına yönelik yeni karar alındı. Detaylar haberde
PET Cips İthalatında Karar Verildi! Süre Uzatıldı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı “İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre Polietilen tereftalat (PET) cips ithalatına yönelik karar yayımlandı.
Yürürlüğe giren “İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ” kapsamında PET cips ithalatında uygulanan korunma önlemi 3 yıl daha uzatıldı.

Yayımlanan kararda şu ifade yer aldı:

“İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu soruşturma sonucunda varılan tespitler ışığında, 3907.69.00.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunda “Diğerleri” eşya tanımıyla sınıflandırılmakta olan ürünün ithalatında uygulanan korunma önleminin 3 (üç) yıl süreyle uzatılmasına karar verildi.”

Ayrıca Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Korunma Önlemleri Anlaşması gereğince söz konusu eşyanın ihracatçıları olarak önemli bir menfaati olan DTÖ üyeleri ile talep olması halinde istişarelerde bulunulacağı aktarıldı.

PET Cips İthalatı Resmi Gazete
Kaynak: Resmi Gazete

Alınan karar ile ürünün ithalatında uygulanacak ek mali yükümlülük 13 Aralık 2023-12 Aralık 2024 tarihileri arasında kilogram başına 0,054 dolar, 13 Aralık 2024-12 Aralık 2025 tarihleri arasında kilogram başına 0,052 dolar olacak.

GCM Yatırım Banner

13 Aralık 2025- 12 Aralık 2026 tarihleri arasında ise ek mali yükümlülük 0,050 dolar olacak. Söz konusu tarifenin kontenjan miktarı her bir dönemde 10 bin 926 ton olarak kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.