Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Peskov Ukrayna Destekçilerini Uyardı: Güvenliğinizi Tehdit Etmeyin

Ukrayna’nın güvenliğinin Avrupa’nınkini tehdit edeceğini savunan Peskov, Kiev’e destek çıkanların kendi geleceklerini düşünmesi gerektiği yönünde çıkış yaptı.
Peskov Ukrayna Destekçilerini Uyardı: Güvenliğinizi Tehdit Etmeyin
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta katıldığı NATO Liderler Zirvesi’nde İsveç’in ittifaka katılımına engel olma ısrarını sürdürmemesi ve Ukrayna’nın da NATO’ya dahil edilmesi gerektiği çıkışını yapması sonrası gözler Rusya’ya çevrildi.

NATO’nun Rus sınırına genişlemesinden rahatsız olan Moskova’nın, ittifaka katılma tehdidi yüzünden Ukrayna’ya savaş açmasıyla başlayan yüksek gerilimin hangi boyuta evrileceği sorusu yanıt buldu.

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Ukrayna’yı NATO’ya dahil etmeyen ama yine de taarruz halindeki Kiev’e güvenlik garantisi veren Batı’nın tehlikeli bir oyun içinde olduğu mesajını verdi.

Ukrayna’ya verilen güvenlik garantilerinin çok yanlış ve tehlikeli olacağını savunan Peskov, “Zira bu garantiler Rusya’nın güvenliğini ihlal edecekler ve bu sebeple olumsuz sonuçlara neden olacaklar, Avrupa’yı yıllar boyu oldukça tehlikeli bir yer haline getirecekler” diye konuştu.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sağduyusuna ilişkin atıf yapmayan Rus yetkili, “G7 ülkelerinde böyle bir adımın doğuracağı sonuçları anlayan siyasetçiler var, umarız onlara kulak verirler diyerek şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Bunun son derece hatalı ve çok tehlikeli bir karar olacağını düşünüyoruz. Zira Ukrayna’ya nasıl bir güvenlik garantisi verirlerse versinler bu ülkeler fiilen güvenliğin bölünmezliği prensibini göz ardı etmiş olacaklar. Yani Rusya Federasyonu’nun güvenliğini bozacaklar. Bunu yapamazlar. Yaparlarsa da bunun orta ve uzun vadede, hatta kısa vadede çok ama çok negatif sonuçları olur.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.