Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Peskov: Rusya’ya Afrika Konusunda Yapılan Suçlamalar Asılsız

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna'nın Rusya'nın Afrika'da kıtlığa neden olduğuna yönelik iddialarını reddetti. Detaylar haberde;
Peskov: Rusya’ya Afrika Konusunda Yapılan Suçlamalar Asılsız
Yorum

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitry Peskov, düzenlediği günlük basın toplantısında Karadeniz Tahıl Anlaşması dahil olmak üzere çeşitli konulara değindi. Ülkesinin, Afrika kıtasındaki tahıl ve gıda kıtlığıyla hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı.

Peskov, Ukraynalı yetkililerin Rusya’nın yeni göç dalgalarına neden olmak amacıyla Afrika ülkelerinde kasıtlı olarak kıtlık tehdidi yarattığı yönündeki söylem ve iddiaların tamamen asılsız olduğunu söyledi.

Peskov: Gerçek Kasıtlı Olarak Çarpıtılıyor

Açıklamasında, “Söz konusu bu suçlamalar kesinlikle asılsız ve yanlıştır. Bu söylemler, gerçekliğin kasıtlı olarak çarpıtılması anlamına gelmektedir.” ifadelerini kullandı.

Söylenenlerin aksine Rusya’nın çok sorumlu bir duruş sergilediğini ifade ederken, “Bildiğiniz gibi Rusya, muhataplarının kendisine karşı ilgili yükümlülükleri yerine getirmemesine rağmen, tahıl anlaşmasını defalarca uzattı. Şu anda bile, anlaşma artık işlemese de Rusya sorumlu bir tutum sergilemektedir” şeklinde konuştu.

“Gayrimeşru Kısıtlamalara Rağmen Tahıl Ticaretini Sürdürüyoruz”

Son Rusya-Afrika zirvesinde açıklanan Afrika’nın en yoksul ülkelerine ücretsiz tahıl sevkiyatı yapma girişiminin altını çizdi.

Peskov konuya dair açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin tedarikçilerimize yönelik gayrimeşru kısıtlamaları gibi önemli engellemelere rağmen Rusya tahıl ticareti yapmaya, sorumlu ve çok gayretli bir tedarikçi olmaya devam ediyor.”

Sözcü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, tahıl anlaşmasının Rusya’yla ilgili koşullarının yerine getirilmesi durumunda anlaşmaya dönmeye hazır olduklarını söylediğini de hatırlattı.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve mevkidaşı Hakan Fidan’ın bugün bir görüşme gerçekleştireceğini duyurmuştu. Katar’ın mali desteğiyle Türkiye’ye 1 milyon ton Rus tahılının indirimli fiyatla tedarikini organize etme girişiminin uygulanmasına yönelik parametreler üzerinde çalışmanın planlandığı açıklanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu