Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakendede Radikal Değişiklik: Artık Marketler Muaf Olacak

Gıda enflasyonunda hedef gösterilen perakende işletmelerine dair kararlar alındı. Uygulanacak idari para cezalarında muafiyet söz konusu olacak.
Perakendede Radikal Değişiklik: Artık Marketler Muaf Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yıllardır yüksek seyreden gıda enflasyonunda haksız fiyat uygulamaları gerekçesiyle hedef gösterilen marketlerin idari para cezalarından muaf tutulması için yeni bir karar alındı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte değişikliğe giden Ticaret Bakanlığı, perakende işletmeye yansıtılan idari para cezalarını haksız ticari uygulama olarak kabul edeceğini duyurdu.

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan ilgili yönetmeliğe göre yeni yılda, perakende ticarette karşı tarafın kusuru kaynaklı durumların dışında üretici ve tedarikçinin gördüğü yaptırımlara ya da müşteri şikayetlerine dair maliyetleri perakende işletmeye yansıtma haksız ticari uygulama olacak.

Ödeme Süreleri de Düzenlenecek

Bakanlığın düzenleme yaptığı yönetmelikte, üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler arasındaki zincirde ticari ilişkilerden kaynaklı ödemelere dair de düzenleme yapıldı.

Böylece üretim tarihinden itibaren 1 ay içinde bozulma durumu olan gıda ve tarım ürünlerine ilişkin ödemelerin süresi alacaklının ve borçlunun finansal ölçeğine göre 30 günü, diğer durumlarda 45 günü aşmayacak.

Söz konusu sürede bozulma durumu olan gıda ve tarım ürünleri dışında kalan ürünler için ise ödeme süresi 60 günü geçmeyecek.

GCM Yatırım Banner

Zincir marketlere ilişkin alınan kararda, şube sayısı 200’den fazla olanlar için satış alanı 250 metrekareden fazla olan şubelerde işletmeci için tıbbi beslenme tedavisi gerektiren hastalıklarda satışı yapılacak gıda ürünlerindeki yükümlülükler söz konusu olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın