Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Ticaret Şirketi 2024 Yılı Hedeflerini Açıkladı

Elektronik ve teknolojik eşya perakendeciliği sektöründe yer alan Teknosa, 2023 yıl sonu ve 2024'e yönelik beklentilerini yayımladı. Detaylar haberde...
Perakende Ticaret Şirketi 2024 Yılı Hedeflerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Perakende ticaret sektörünün bilinen isimlerinden biri olan Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş, “Dönüşüm Yolculuğu Aralık 2023” raporunu yayımladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklamada bulunan şirket, söz konusu raporda geleceğe yönelik değerlendirmelerin paylaşıldığını duyurdu.

Şirket, Türkiye’de sektörünün ilk teknoloji odaklı pazaryeri iş modelini 2022 yılı Şubat ayında hayata geçirildiğini ve geçtiğimiz dönemde global örneklerinin üzerinde bir büyüme kaydedildiğini aktardı.

Yüksek performans doğrultusunda 2023 yılı sonunda e-ticaret brüt işlem hacminin 7,5 milyar TL’ye 2024 yılında ise 15 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Ayrıca e-ticaret net işlem hacminin, perakende toplam net işlem hacmine oranının orta vadede yüzde 20’ler seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Teknosa 2024 Beklentiler
Kaynak: Teknosa

Bunun yanında şirketin, ciro büyümesiyle orantılı olarak hızlandırılan yatırımların 2023 yılında 500 milyon TL, 2024 yılında 1 milyar TL olması planlanıyor. Faiz, Amortisman Ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) marjının bu yıl ve gelecek yılda da yüksek tek haneli yüzde oranında korunması hedefleniyor. Şirket mevcut ekonomide yaşanan zorluklara ve makroekonomik belirsizliklere rağmen, sürdürülebilir karlı büyüme odağı ile bu büyümeyi devam ettirmeyi hedefliyor.

Dönüşüm Yolculuğu Aralık 2023 raporunda şirketin 2020 yılında 5 milyon 607 bin TL olan cironun, 2023 yılının 9 aylık döneminde toplamda 24 milyon 861 bin TL olduğu saptandı. 2020 yılında 85 milyon TL olan net kar, 2023 yılının 9 aylık döneminde 591 milyon TL’ye ulaştı. Son 5 yılda her alanda oldukça kuvvetli bir gelişme sağlandığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Dönüşüm program ile hedefin şunlar olduğu açıklandı:

“Müşterilere sunulan hizmeti en ileri seviyeye taşımak, operasyonları daha etkin hale getirerek şirket performansını artırmak, Teknosa’yı Digital-First hale getirmek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın