Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Perakende Satışlar Mart’ta Akaryakıtta Gerilemeyle Sert Düştü!

Mart’ta yüzde 61, Nisan’da ise yüzde 70 olan enflasyonun yükü, perakende satışlara yansıdı. Rakam, Aralık 2020 sonrası en zayıf seviyeye geriledi.
Perakende Satışlar Mart’ta Akaryakıtta Gerilemeyle Sert Düştü!
HABER GİRİŞ

Yurt içi gündemin önemli verilerinden perakende satışlar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Şubat’ta hem aylık hem de yıllık bazda azalan perakende satış hacmi, Mart’ta gerilemeyi sürdürdü.

Rapora göre perakende satış hacmi, yılın üçüncü ayında yıllık bazda yüzde 2,5 artarak önceki ayın yukarı yönlü revize edilmiş yüzde 6,5 artışından geriledi.

Bu, son dönemde artan ve vatandaş üzerinde baskıyı artıran fiyat artışlarının etkisini açıkça gösterdi. Nitekim yüzde 2,5’lik artış perakende satış hacminin Aralık 2020 sonrası en yavaş artışını işaretledi. Diğer bir ifadeyle 15 ayın en yavaş artışı oldu.

Aylık bazda ise perakende satış hacmi yüzde 0,5’ten yüzde 0,3 artışa geriledi.

Akaryakıt Satışları Mart’ta Hem Aylık Hem Yıllık Azaldı!

Mart’ta perakende satışlarda öne çıkan yine akaryakıt satışları oldu. Yıllık bazda en yüksek artışı sırasıyla yüzde 6,4 ile gıda, içecek ve tütün satışları ve yüzde 5,7 ile gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Buna karşılık otomotiv yakıtı satışları yüzde 12,4 azaldı. Artan fiyatlar ve benzin zamlarından darbe alan akaryakıt satışları aylık bazda da azaldı. Önceki aya göre gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 4,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,1 artarken otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 5,1 azalma oldu.

Cari fiyatlarla perakende ciro Mart’ta yılık bazda yüzde 90,5 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 80,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 79,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 150,5 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro aylık yüzde 7,6 artarken gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 10,2, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 4,8, otomotiv yakıtı satışlarda yüzde 11,4 artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.