Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pekin’den Tepkiler Üzerine Kovid Önlem Paketinde Geri Adım

Çin'de Kovid-19 aşılarını yeniden zorunlu kılmaya yönelik girişim başlamadan sonlanmış gibi görünüyor. Detaylar haberde;
Pekin’den Tepkiler Üzerine Kovid Önlem Paketinde Geri Adım
HABER GİRİŞ

Kovid-19 virüsünün çıkış yeri olan Çin’de son dönemde artışa geçen vaka sayıları nedeniyle çeşitli şehirlerde yeni önlemler alınmaya başlandı.

Çarşamba günü yapılan açıklamada; başkent Pekin’de hafta başından itibaren çoğu insanın yüz yüze eğitim merkezlerine, spor merkezlerine, eğlence mekanlarına ve diğer sosyal buluşma noktalarına girebilmesi için aşılanması gerektiği duyurulmuştu. Aşıların “uygun olmadığı” kişiler için şartın geçerli olmadığını, ancak aşılı kişilerin belirtilen mekanlara girme önceliği olacağı belirtilmişti.

Pekin’in Yeni Kovid Önlem Paketinde Yumuşama

Ancak, devlet tarafından işletilen yerel gazete Beijing Daily’ye göre söz konusu önlemler paketinde yumuşamaya gidildi.

Kentin virüs önleme ve kontrol ofisinin bir üyesi, yeni raporda halka açık mekanlara girmek için mevcut kuralların son 72 saat içinde negatif bir virüs testinden ibaret olduğunu belirtti.

Raporda, herhangi bir aşı zorunluluğundan bahsedilmezken, sadece hükümet temsilcisinin insanları gönüllü olarak aşı yaptırmaya teşvik ettiği belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Halk Arasında Tedirginlik Yaratmıştı

Beijing Daily’ye göre hafta başında gündeme gelen aşı emrinin şehir sakinleri arasında “dikkat ve şüpheler” yaratmasının ardından konunun yeniden değerlendirildiği belirtildi.

Gazetede yayımlanan Çarşamba günkü ilk rapor, WeChat üzerinde vatandaşlardan birçok yorum aldı. En popüler yorumlar, özellikle yaşlılar veya hamileler için karmaşık durumlarda, birinin Kovid aşıları için “uygun” olmadığını nasıl kanıtlayacağı üzerinde duran yorumlar oldu.

Bir kesim ise hangi kamusal alanların “sosyal toplanma noktaları” olarak sınıflandırıldığına ve bunun tren istasyonlarını içerip içermediğine dair açıklama istedi. Ayrıca, Hong Kong’dan veya yabancı ülkelerden gelen aşı kayıtlarını Pekin şehrinin sağlık kodu sistemine entegre edememe sorunlarına da dikkat çekildi.

Bu arada başkentte Perşembe günü semptomlu veya semptomsuz herhangi yeni bir Kovid vakasının bildirilmediği öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.