Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’de Yeni Kovid Alarmı! Pekin’de Önlemler Sıkılaşıyor

Çin'de ülke çapında vakaların yeniden artışa geçmesiyle birlikte Pekin şehrinde aşı zorunluluğunun kapsama alanı yeniden genişliyor. Detaylar haberde;
Çin’de Yeni Kovid Alarmı! Pekin’de Önlemler Sıkılaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kovid-19 virüsü dünya genelinde yaygınlığını yeniden artırırken, virüsün çıktığı ülke olan Çin’de önlemler yeniden sıkılaşmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta Pekin, Şanghay ve Çin’in diğer bölgelerinde yeni vakaların bildirilmeye başlanması sonrasında aşı zorunluluğu yeniden gündeme geldi.

Pekin’de Kovid-19 Aşısı Zorunluluğu Geri Geldi

Alınan yeni önlemler çerçevesinde Çin’in başkenti Pekin’de spor salonlarına ve bazı mekanlara girmek için Kovid-19 aşısı zorunlu kılındı.

Çarşamba günü yapılan açıklamada; Pekin’de Pazartesi gününden itibaren çoğu insanın yüz yüze eğitim merkezlerine, spor merkezlerine, eğlence mekanlarına ve diğer sosyal buluşma noktalarına girebilmesi için aşılanması gerektiği duyuruldu.

Şehir, aşıların “uygun olmadığı” kişiler için şartın geçerli olmadığını, ancak aşılı kişilerin belirtilen mekanlara girme önceliği olacağını söyledi.

Yaklaşık iki ay önce Pekin, halka açık alanları ziyaret etmeden önce bireylerden virüs testi yaptırmalarını istemeye başlamıştı.

Kovid kısıtlamaları nedeniyle birçok alan son dönemde daha düşük kapasitede çalışmaya başladı.

Çin’de genellikle yalnızca Sinopharm veya Sinovac tarafından üretilen Çin yapımı aşılar halka uygulanmakta. Pekin, nispeten yüksek bir aşılama oranına sahip durumda. Şehirde 3,6 milyonu 60 yaş üstü olmak üzere toplamda 23,4 milyon kişinin aşılandığı belirtiliyor.

Benzer kurallar Şanghay ve Çin’in diğer bölgelerinde yürürlüğe girerken, en az bir veya iki şehir, yerel vaka sayıları düştükten sonra düzenli virüs testlerini durdurmaya çalıştı. Bu arada analistler, yerel yönetimler için Covid testlerinin ve diğer önlemlerin yüksek maliyetine dikkat çekmeye devam ediyor.

Çin Genelinde Vakalar ve Önlemler Artıyor

Çin’de Çarşamba günü, 32’si Şanghay’da ve 4’ü Pekin’de olmak üzere 94 yeni Kovid vakası bildirilmişti.

Ülkede diğer şehirler de son birkaç gün içinde Kovid kontrollerini sıkılaştırıldı. Çin’in merkezi şehri Xi’an, Salı günü eğlence mekanlarının bir hafta boyunca kapatıldığını ve restoranlarda yemek yemenin yasaklandığını duyurdu.

Şanghay şehri ise hafta içinde iki tur toplu virüs testi uygulamasını devreye sokarken, Çarşamba gününden itibaren karaoke mekanlarının geçici olarak kapatılacağını duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu