Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pehlivanoğlu’ndan Yurt Çıkışı: Okulları Değil, Sınırı Kapatın

Depremzedelerin nüfusu karşısında KYK’ların yetersiz kalacağı ve eğitimden vazgeçilmemesi gerektiği çağrısını yapan TED Başkanı, yağmacılar konusunda da uyarıda bulundu.
Pehlivanoğlu’ndan Yurt Çıkışı: Okulları Değil, Sınırı Kapatın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Afetzedelerin deprem bölgelerinden tahliyesinin yapılıp, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştirileceği ve üniversite öğrencilerinin de ikinci dönemi uzaktan eğitimle tamamlayacağı kararı alındı. Bu kararla birlikte pandemi döneminde sekteye uğrayan eğitimin tekrar aynı sorunla karşı karşıya olduğuna yönelik eleştiri ve endişeler gündeme geldi.

FOX TV’de yayınlanan Çalar Saat programına katılan Türk Eğitim Derneği (TED) Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, söz konusu endişelere ilişkin açıklamalarını paylaştı.

Deprem felaketinin yarattığı büyük yıkımın eğitimin önemini bir kere daha hatırlattığını belirten Pehlivanoğlu, üniversitelerden feragat etme kararının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Depremin yaşandığı bölge nüfusunun 13,5 milyon olduğunu, ülke genelindeki üniversitelerde öğrenci nüfusunun 8,2 milyon, bunların içinde ise örgün eğitimde olanların sayısının 3,5 milyon olduğunu açıkladı.

Ülke genelinde yurt kapasitesinin ise 720 binde kaldığını belirterek, “Yurtlara ihtiyaç olabilir ama insanların gitmek isteyeceği belli başlı iller olacağı ve bu yurtların kapasitesinin de söz konusu rakamların çok altında olduğunu unutmamamız gerekiyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Bugün Orda Darp Edenler Yarın Yerli Halk Olurlar ve Türkiye’yi Darp Etmeye Kalkarlar”

10 ilde depremden etkilenen vatandaşlar başka bölgelere aktarılırken bir başka sorun daha gün yüzüne çıktı.

Uzmanlar, yeni kurulan kentlerde insanların sosyal bellek sorunu yaşama riskinin olduğu konusunda uyarılarını sürdürürken, Pehlivanoğlu’ndan farklı bir çıkış geldi.

Boşaltılan bölgelere gelebilecek yeni nüfusa dikkat çeken Pehlivanoğlu, “Eğer biz Hatay’ımızı, Maraş’ımızı yaşatmazsak bugün orda darp edenler yarın yerli halk olurlar ve Türkiye’yi darp etmeye kalkarlar” dedi.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yıl dönümünde Maraş ve çevresindeki illerin verdiği yeni kurtuluş mücadelesine atıf yaparak, “Ecdadımızın büyük mücadelelerle kazandığı topraklara ve geleceklerine sahip çıkacak stratejileri ortaya koymamız gerekiyor” şeklinde uyarı yaptı.

Boşaltılan bölgelerin doğal dokusunun korunması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.