Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pegasus’un Brüt Karı Sert Yükseldi! Yüzde 924

Havacılık sektöründe tanınan firmalardan biri olan PGSUS, geçen yılki zararını kara çevirmeyi başardı. İşte detaylar;
Pegasus’un Brüt Karı Sert Yükseldi! Yüzde 924
Yorum

Pegasus Hava Taşımacılığı (PGSUS), 2023’ün ilk yarısına yönelik bilançosunu paylaştı. Şirket geçen yılki zararlarının büyük bir bölümünü silmeyi başardı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan bilançoda yılın ilk yarısında 1,3 milyar TL net kar elde edildiği belirtildi. Geçen yılın ilk yarısında 1,9 milyar TL zarar açıklanmıştı.

Şirketin satışları yüzde 93 artışla 12,4 milyar TL’den 23,9 milyar TL’ye, brüt karı ise yüzde 924 yükselerek 405 milyon TL’den 4,1 milyar TL’ye ulaştı. Geçen senenin ilk yarısında 348 milyon TL olan esas faaliyet zararı, 2023’ün aynı döneminde 2,3 milyar TL’ye çıktı.

Pegasus’un Brüt Karı Sert Yükseldi! Yüzde 924Kaynak: Fintables

Pegas’un FAVÖK’ünde de kayda değer bir artış görüldü. Söz konusu dönemde FAVÖK yüzde 207 artarak 1,9 milyar TL’den 5,9 milyar TL’ye yükseldi.

Şirketin ilk çeyreğe göre dönen varlıkları yüzde 52, duran varlıkları yüzde 39 arttı. Net kar, esas faaliyet karı ve brüt kar olumlu göstergelere işaret etse de ikinci çeyrek borç miktarındaki artış dikkat çekti. Finansal borç yüzde 37, net borç yüzde 30 artış gösterdi.

PGSUS, günlük yüzde 1,6 gerileyerek 940 TL’ye düştü. Hissede haftalık yüzde 12, aylık yüzde 35, yıllık yüzde 425 oranında artış görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu