Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pegasus Hisseleri Kur Oynaklığına Dikkat Çekilen JCR Raporuyla Düşüşünü Sürdürüyor

JCR Avrasya, Pegasus değerlendirmesinde artan akaryakıt fiyatlarına, kur oynaklığına, dönemsel zararın etkilerine dikkat çekti.
Pegasus Hisseleri Kur Oynaklığına Dikkat Çekilen JCR Raporuyla Düşüşünü Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. Grup Başkanı Şevket Güleç ve Genel Müdür Prof. Dr. Feyzullah Yetgin imzasıyla Pegasus Hava Taşımacığı Anonim Şirketi hakkında yaptığı değerlendirmeyi yayımladı. Kurum Pegasus’un uzun vadeli uluslararası yerel ve yabancı para notunu “BB”, görünümünü “stabil” olarak belirledi.

Kısa vadeli ulusal yerel ve yabancı para notu “B” yapılırken, görünüm stabil olarak teyit edildi. Kısa vadeli ulusal kredi notu “A-1+ (Trk)” görünümü durağan, destekleme notu ise 2 olarak açıklandı.

Derecelendirme yapılırken ele alınan hususlar arasında; şirketin operasyonel aktivite ve kar marjlarında pandemi öncesine göre artış olmasının, 2021’in ilk 9 ayında satış performansında ve karlılıktaki iyileşmenin, yurt dışına tahvil ihraç edebilmesi ile mali yükü hafifletmesi ve çeşitlendirmesinin pozitif etkisi oldu.

Ayrıca pandemi sürecinde dahi işletme faaliyetlerinden nakit elde edilmesi ve serbest nakit üretmesi, sektörün öncü markalarından biri olması, yeni nesil uçak filosu, Türkiye’nin büyümeyi destekleyen, turizm açısından coğrafi avantajları köklü geçmişe sahip hissedar yapısı gibi faktörlere de değinildi.

Pegasus hisseleri (PGSUS), JCR derecelendirmesinin ardından da düşüş isteğini sürdürdü.
Pegasus Hisseleri 102,20 TL
Kaynak: Paratic Piyasalar

Önceki kapanışını 103,9 liradan yapan şirket hisseleri, Salı günü 104’ten açıldı. Seans boyunca aşağı yönde hareket etti. JCR derecelendirmesinin ardından, saat 15.54’te %1,64 ekside, 102,20 liradan işlem gördü. Hisselerin haftalık getirisi %5,5 civarında olurken, yıllık %60’a dayanmış durumda.

GCM Yatırım Banner

JCR raporunda negatif olarak dikkat çeken unsurlar arasında artan döviz kuru oynaklığı yer alıyor. Dolar kuru 14 liranın üzerindeki yolculuğunu sürdürürken, bu durum akaryakıt fiyatlarının da artmasına yol açıyor. JCR ayrıca küresel çapta artan fiyatların da altını çizdi.

Yükselen borç seviyesinin mali yapıyı baskıladığı, 2020 ve 2021 yıllındaki dönem zararlarının özsermayeyi azaltması, Covid-19 salgınının turizm ve havacılık sektörünü olumsuz etkilemesi gibi durumlardan da bahsedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın