Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PayPal Hisseleri Karamsar İşletme Marjı Tahmini Sonrası Düştü

Dijital ödeme platformu PayPal’ın hisseleri, işletme marjlarını aşağı yönlü revize etti ve hisse değerinde kayıp yaşadı.
PayPal Hisseleri Karamsar İşletme Marjı Tahmini Sonrası Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

PayPal hisseleri, ilk çeyrekte platformlarına yapılan harcamaların beklenenden fazla artmasına rağmen, düzeltilmiş işletme marjının beklendiği kadar hızlı artmayacağı uyarısının ardından yüzde 5’ten fazla kayıp yaşadı.

Düzeltilmiş işletme marjı, şirketin genel muhasebe ilkelerini kullanmadan her bir dolarlık satıştan elde ettiği kâr miktarını ölçer. Bu yıl en az 100 baz puan artış beklenirken, daha önceki 125 baz puanlık bir büyüme tahmini aşağı yönlü revize edilmiş oldu.

Hisselerdeki düşüş, ödeme hacminin yüzde 12 artarak 354,5 milyar dolara ulaşması ve beklenen 349,5 milyar dolar tahminini aşmasının ardından geldi. PayPal İcra Kurulu Başkanı Dan Schulman, “Açıkçası yıla iyi ve güçlü bir başlangıç ​​yaptık. Yıla girerken kesinlikle beklentilerimizden daha güçlüydü.” değerlendirmesinde bulundu.

PayPal hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Dijital ödeme şirketi, tüketicilerin mağaza içi alışverişe döndükleri ve yüksek enflasyon nedeniyle harcamaları yavaşladığı için platformlarındaki yavaşlamaya maruz kaldı. İlk çeyrekte, makroekonomik yavaşlama nedeniyle 2.000 personel işten çıkarıldı.

PayPal’ın aktif hesap başına işlem sayısı yüzde 13 artarak 53,1’e yükseldi. Firma geneli gelir yüzde 10 artışla 7.04 milyar dolara çıktı ve hisse başına toplam kazanç 1.17 dolara ulaştı. Tahmin 1.10 dolar seviyesindeydi.

PayPal’ın finans müdürü vekili Gabrielle Rabinovitch yaptığı açıklamada, dinamik bir ortamda disiplinle çalışırken, stratejik öncelikleri ilerletmeye odaklandıklarını söyledi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler kısıtlamaları kaldırdığı ve makroekonomik koşullar kötüleştiği için PayPal büyümesi geçen yıl boyunca yavaşlama gösterdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu