Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PayPal Hisseleri Güçlü 3Ç19 Bilançosunun Ardından %8 Yükseldi

PayPal’ın büyük başarı yakalayan çeyrek sonuçları, şirketin hisselerini yükselişe gönderirken CFO’sunun açıklamaları dikkat çekti.
PayPal Hisseleri Güçlü 3Ç19 Bilançosunun Ardından %8 Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’li ödemeler devi PayPal’ın hisseleri, şirketin Wall Street’in üçüncü çeyrek sonuçları için tahminlerini yenmesinden bir gün sonra yüzde 8’in üzerinde yükselişle kapanış yaptı. Şirket çeyrek dönemde 62 sent hisse başına kazanç açıklarken, Refinitiv tahmini 52 sent seviyesindeydi.

Gelirler de 4.35 milyar dolarlık beklentiyi aşarak 4.38 milyar dolar seviyesine ulaşırken şirketin gelecek yıl için rehberliği, beklentilerle uyumlu gerçekleşti. MoffettNathanson analisti Lisa Ellis, Perşembe günü müşterilere notunda PayPal’ın 3Ç19 sonuçlarının, en azından bir yıl içindeki en güçlü sonuçlar olduğunu söyledi.

Diğer taraftan toplam ödeme hacmi de beklentilerin üzerine geçerek 178.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

PayPal 3 Çeyrek Sonuçları MoffettNathanson’a göre bu büyüme yüzde 25 hızlanırken, önceki iki çeyrek ve 2018’in tamamından daha iyiydi. Mobil ödeme uygulaması Venmo önemli bir parlak noktaydı. Uygulama yıl içindeki ödeme hacminde yüzde 64 büyüme kaydederken ayrıca çeyrek dönemde 27 milyar dolardan fazla işlem yaptı. Analistlerle konuşan CEO Dan Schulman, uygulamayı tüketicileri çekmek için inanılmaz derecede güçlü bir platform olarak nitelendirdi ve para kazanma ilerlemesinden memnun olduğunu söyledi.

William Blair analisti Robert Napoli Perşembe günü yayınladığı bir notta “Venmo kayıpları ılımlı, bu da marj artışını destekliyor” dedi.

PayPal Venmo Büyümesi Parlak Çin’de de iyi haberler duyuran PayPal, yıllarca çalışmanın ardından Şanghay merkezli GoPay’in yüzde 70’ini almak için Çin Merkez Bankası’ndan onay aldı. Girişimin Çin’de dijital ödeme lisansları olduğu, Aralık’ta tamamlanması beklenen anlaşmanın PayPal’ı burada faaliyet gösteren ilk lisanslı dış ödeme platformu haline getireceği aktarıldı.

PayPal CEO’su Schulman; “Bu bizim için çok önemli bir gelişme ve toplam adreslenebilir pazarımızı ve uzun vadeli büyüme beklentilerimizi önemli ölçüde genişletme potansiyeline sahip” dedi. Yine de, bazı yatırımcılar yakında PayPal-eBay özel işletme sözleşmesinin sona ermesinden endişe duyuyorlar.

GCM Yatırım Banner

eBay’den ayrılma önümüzdeki iki yıl boyunca kazanç için bir dalgalanma olarak görülürken MoffettNathanson’dan Ellis, bu özel ortaklığı erteleyerek PayPal’ın Paymentus, Facebook, Mercado Libre ve Uber olmak üzere en az dört yeni yüksek büyüme platformunu hızlandırabileceğini dile getirdi. “PayPal, eBay geçişinden daha güçlü bir rekabet pozisyonunda ve daha sağlıklı bir finansal pozisyonda çıkacak” ifadelerini de ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın