Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pay Başına 1,7 TL Verecek Şirketin Hisseleri Yeşillendi

Geçtiğimiz günlerde KAP üzerinden temettü kararıyla yatırımcısının yüzünü güldüren Akbank hisseleri, haftanın ilk işlem gününde güçlü yükselişiyle dikkat çekiyor.
Pay Başına 1,7 TL Verecek Şirketin Hisseleri Yeşillendi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da işlem gören Akbank (AKBNK), 8 Mart tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) yaptığı açıklamada temettü konusundaki kararını yatırımcılarla paylaşmıştı.

Şirket, Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantıya dikkat çekerek 2023 yılı faaliyetlerinden sağlanan 66.478.940.241 TL net kardan temettü ödemesi gerçekleştireceğini belirtti.

Pay Başına 1,7 TL Verecek Şirketin Hisseleri YeşillendiKaynak: KAP

Bu kapsamda Akbank 26 Mart 2024 tarihinde dağıtılmak üzere hisse başına brüt 1,9175000 TL, net 1,7257500 TL nakit temettü dağıtılmasına karar verildi. Temettü kararının genel kurula sunulacağı ifade edildi.

Akbank Hisselerinde Son Durum

Pay Başına 1,7 TL Verecek Şirketin Hisseleri YeşillendiKaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

Akbank’ın temettü kararı ve Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu ve not görünümünü pozitif olarak güncellemesi, hisseleri yukarı yönlü tetikledi.

2023 yılını 36,5 TL’den tamamlayan AKBNK, 21 Şubat’ta 43,2 TL’ye kadar çıksa da bu noktadan gelen satışlarla 38,7 TL’ye kadar gerilemişti. Devam eden süreçte temettü kararı ve Fitch’in Türkiye güncellemesi, kazanç açısından bankaların öne çıkmasına neden oldu. 11 Mart saat 13.15 itibarıyla bankalar arasında en fazla kazandıran Akbank oldu.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran bankacılık endeksi olurken AKBNK yüzde 4,8 artışla 44 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 9, aylık yüzde 9 ve yıllık yüzde 148,6 oranında değer artışı gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.