Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Patel: Türkiye’ye Tahıl Girişimi Çabaları için Teşekkür Ediyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, Karadeniz Tahıl Girişimi çabaları için Türkiye'ye minnettar olduklarını söyledi. Detaylar haberde;
Patel: Türkiye’ye Tahıl Girişimi Çabaları için Teşekkür Ediyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken Karadeniz Tahıl Girişimi konusunda yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO müttefiki Türkiye’ye, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin tekrar başlatılmasına ilişkin çabaları için teşekkür ettiğini dile getirdi.

“Rusya’nın Kararı Küresel Çapta Güvensizlik Yarattı”

Putin yönetiminin, Karadeniz Tahıl Anlaşması’nı sonlandırma kararının küresel çapta gıda güvensizliğiyle mücadele eden toplumlara zarar verdiğinin altını çizdi.

Patel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya’nın Soçi şehrine ziyaretinde, Rusya’yı masaya döndürmek adına sarf ettiği çabaya dikkat çekti.

Sözlerinin devamında, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO müttefikimiz Türkiye’ye Karadeniz Tahıl Girişimi’nin tekrar başlatılması adına oynadığı önemli rol için teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

“Alternatifleri Değerlendiriyoruz”

Patel kendisine yönetilten “ABD, Tuna Nehri rotasını Karadeniz Tahıl Girişimi’ne alternatif olarak görüyor mu?” sorusunu da yanıtladı.

ABD olarak önceliklerinin Rusya’nın anlaşmaya geri dönmesi olduğunu söylerken, “Tabii ki gıda ürünlerinin gitmesi gereken yerlere ulaşması için başka ne seçenekler olduğunu değerlendiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında tahıl anlaşmasına ilişkin Birleşmiş Milletler ile önemli ilerlemeler içeren yeni öneriler paketi hazırladıklarını dile getirmişti

Putin ise tahıl koridorunu canlandırmak istediklerini ancak Rus tarım ürünlerinin engelsiz şekilde denize çıkmasını istediklerini ifade etmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın girişime ilişkin taleplerini göz önünde bulundurduklarını ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a bir mektup göndererek Karadeniz Tahıl Girişimi’nin yenilenmesi için somut öneriler sunduklarını belirtmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.