Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Paritenin Etkisi İhracatçıya Faturalandı: 10 Milyar Dolar!

TİM başkanı bugün son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekorlarının kırıldığının bilgisini vererek dikkat çekici yorumlarda bulundu. İşte detaylar;
Paritenin Etkisi İhracatçıya Faturalandı: 10 Milyar Dolar!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe Eylül ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerini değerlendirdi. İhracatta aylık rekor serisi Eylül ayında da devam ettiğini ve ihracatının yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

27 sektör, 61 ihracatçı birliği ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan TİM, Eylül ayı ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Trabzon’da açıkladı.

Gültepe, ihracatın 9 ayda 188 milyar doları, 12 ayda ise 252 milyar doları aştığının bilgisini verdi. Son 12 ayın tamamında aylık ihracat rekorlarının kırıldığını kaydetti.

Eylül Ayında En Çok İhracat Yapan İl İstanbul

İhracatta gerçekleştirilen 2,9 milyar dolarlık kimyevi maddelerin 2,7 milyar dolarla otomotiv, 1,9 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1,7 milyar dolarla çelik, 1,3 milyar dolarla elektrik elektronik sektörü takip ettiği iletildi.

Eylül’de en çok ihracat yapan ilk 5 ilin sırasıyla İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara olduğunun bilgisini verdi. Sakarya, Çorum, Konya ve Gaziantep’in önemli ihracat artışları yakaladığını Trabzon’un ise istikrarını koruduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

İhracatta Parite Kaynaklı Kayıp Eylül’de 1,8 Milyar Dolar

Yılbaşında 1,15 seviyesinde olan euro-dolar paritesinin Eylül’de 0,96’ya kadar gerilediğini anımsatan Mustafa Gültepe, bunun ihracata olumsuz yansımasının sürdüğünü vurguladı.

İhracattaki parite kaynaklı kaybın sadece Eylül ayında 1,8 milyar dolara ulaştığını ve yılbaşından bu yana ise 10 milyar doları aştığına dikkat çekti.

Gültepe, “Bu kritik dönemde özellikle Euro Bölgesi’ne ihracat yapan firmalarımızın parite riskini göz önünde bulundurarak fiyatlandırma yapmaları önem arz ediyor” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın