Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pandemi Döneminde Ödenen Cezaların İade Süreci Başlıyor

Resmi Gazete’nin yayımlanan son sayısına göre, Covid-19 döneminde kesilen cezaların geri ödenmesi tebliği yürürlüğe girdi.
Pandemi Döneminde Ödenen Cezaların İade Süreci Başlıyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Tahsilat Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Daha önce pandeminin yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan idari para cezalarının iade edilmemesine yönelik hüküm Anayasa Mahkemesinin kararı ile iptal edilmişti.

İptal kararı sonrasında verilen para cezalarında 9 Kasım 2022’den önce yapılan ödemelerin iade edilmesi için düzenleme yapıldı ve bugün itibarıyla yürürlüğe girmiş oldu. Düzeleme ile ilgili tarihten önce tahsilat edilmiş idari para cezalarının tahsilatı gerçekleştiren birime 31 Aralık 2024’e kadar başvurulması halinde iadesi yapılacak.

Başvurular, ödemenin vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/PTT’ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden yapılabileceği gibi ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla yapılabilecek.

Düzenleme sonrası 321 bin 380 kişiye pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin ödemelerin toplam iade tutarı 309 milyon lirayı bulacak.

Pandemi sürecinde maske takmama ve sokağa çıkma yasağına uymayan kişilerin sayısı 1 milyon 388 bin 865 olarak açıklanmıştı. Böylece her dört kişiden biri ceza ödemiş ödedi. 1 milyon 67 bin 485 kişinin ödemediği 2,7 milyar liralık ceza ise çıkan yasa çerçevesinde silinmiş oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın