Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Palandöken’den Konaklama Fiyatlarına Tepki!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, konaklama ücretleri hakkında konuşarak yerli turistin yurt dışına gönderilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
Palandöken’den Konaklama Fiyatlarına Tepki!
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konaklama fiyatları hakkında konuştu. Dokuz günlük bayram tatilinde otel fiyatlarının yerli turisti zorladığını ve bu durumun döviz çıkışını artırdığını dile getirdi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, döviz kurlarındaki artış ve yüksek enflasyona bağlı olarak son dönemde otel fiyatlarının yükseldiğini belirterek yerli turistin bu ücretlerle yurt içinde seyahat edebilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Ülkenin dövize ihtiyacı olduğu dönemde yerli turistin yurt dışına kaçmaması için formül bulunması gerektiğini söyledi.

Turizm açısından son yılların rekoru olarak nitelendirilen 2023’te 56.7 milyon turistin Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi. Turizm gelirinin 54,3 milyar dolar olarak gerçekleştiğini aktardı.

Turizm gelirini yabancı ülkelere kaptırmamak için formüller bulunması gerektiğini belirten Palandöken, öncelikle turizmi mevsimsellikten kurtararak yılın 12 ayı canlı tutulması gerektiğini aktardı. Esnaf ve sanatkarların turizm gelirinden elde ettiği payı arttırarak ülke ekonomisine katkı sağlanması gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Palandöken, “Turist sayısındaki artışı ülkemizin ve yerli üretimlerimizin tanıtımında fırsata çevirmek için yeni konseptler belirlemeliyiz.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın