Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Palandöken Eğitim Alışverişi için Veliyi ve Öğrenciyi Uyardı

TESK Başkanı, okulların açılmasına az zaman kala eğitim alışverişinin ekonomiye 40 milyar lira ciro katkı sağlayacağını söyledi. İşte detaylar...
Palandöken Eğitim Alışverişi için Veliyi ve Öğrenciyi Uyardı
HABER GİRİŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yeni eğitim-öğretim sezonunun açılmasının ekonomiye yapacağı katkılardan bahsetti. Eğitim sektörüne hizmet veren tüm esnaf okulların açılmasını dört gözle bekliyor.

Palandöken, yeni eğitim-öğretim sezonuyla birlikte ülke genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 8 milyonu aşkın üniversite öğrencisinin okula başlayacağını bildirdi.

Bu yıl okul alışverişlerinden ortalama 40 milyar lira cironun beklendiğini paylaşan Palandöken, esnafların 12 Eylül’de yeni eğitim-öğretim sezonunun başlamasını iple çektiğini söyledi.

Okulların açılmasıyla birlikte başta kırtasiyeci esnafı olmak üzere, servisçi, kantinci, okul kıyafeti satan konfeksiyoncu, ayakkabıcı, çantacı, terzi, lokanta ve pastacı, berber-kuaför, taksici, dolmuşçu gibi eğitim sektörüne hizmet veren esnafları, büyük bir hareketliğin beklediğine işaret etti.

Kırtasiye Malzemelerinde Uzak Doğu Ülkeleri Uyarısı!

Palandöken, bir öğrencinin okula başlaması için tüm harcamaların ortalama 40 milyar lira olduğunun bilgisini verdi. Bu durumun piyasayı hareketlendirip ve esnafın iş yapabilesi açısından büyük öneme sahip olacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Palandöken, artan kırtasiye alışverişleri konusunda velileri ve öğrencileri uyardı. Yükselen fiyatlarla birlikte kırtasiye sektöründe ucuz ama kanserojen ve ağır metal oranı yüksek ürünlerin fırsatçılar tarafından sezonluk olarak piyasaya sürüldüğünü kaydetti.

Kırtasiye malzemesi alınırken sezonluk olarak Uzak Doğu ülkelerinden getirilen ürünlere itibar edilmemesini söyleyen Palandöken, rengarenk ve süslü malzemelerin dış görünüşüne aldanılmamasını ekledi.

Tüm kırtasiye malzemelerinde yer alan logolarda AB kalite işareti olan ‘CE’ belgesinin olmasının gerekliliğini işaret eden Palandöken, ürünlerin kimyasal testlerden geçerek kontrol edilmesinin önemini vurguladı.

Vatandaşların bu dönemde doğru ve güvenilir adres olan kırtasiyecilerden gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğini bildirdi. En güvenli malzemelerin mahallenin kırtasiyecilerinde bulunacağına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın