Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan Ekonomisi 2020-21 Mali Yılında Toparlanan Özel Tüketimle %1,8 Büyüyebilir

Ülkedeki nispeten az vaka-ölüm sayıları ve hükümetin yeterli yanıtına atıfta bulunan Uluslararası Finans Enstitüsü, ekonominin 2020-21 mali yılında %1,8 büyüyebileceğini öngördü.
Pakistan Ekonomisi 2020-21 Mali Yılında Toparlanan Özel Tüketimle %1,8 Büyüyebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Cuma günü Pakistan için yayımladığı raporundaki tahminlerle dikkat çekti. Pakistan ekonomisinin 2020-21 mali yılında özel tüketimdeki bir miktar toparlanma ile beslenerek yüzde 1,8 büyüyebileceğini öngören IIF, koronavirüs salgınının 2019-20 mali yılında çıktıda yüzde 0,7’lik bir daralmaya yol açtığını bildirdi.

Büyüme tahminiyle birlikte IIF, pandeminin büyüklüğü ve süresiyle ilgili belirsizliğin ortasında, ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağıya doğru eğildiğini vurguladı.

Pakistan’ın diğer gelişmekte olan ekonomilere kıyasla daha az Covid vakası ve ölümü kaydettiğini bildiren IIF, “veri kalitesi, test kapasitesi ve şeffaflık değişiklik gösterdiğinden, bu sonuçlar büyük ölçüde belirsizliğe tabidir” ifadelerini ekledi.

IIF, yeni vaka oranının son zamanlarda düşse de salgının halen Pakistan’ın halk sağlığı sistemi üzerinde önemli bir baskı oluşturduğunu dile getirdi.

Ülkedeki kısıtlamaların Ağustos ortasından itibaren kaldırıldığını da belirten IIF, hükümetin aldığı müdahale önlemlerinin Nisan 2020’de sağlanan 1,4 milyar dolar tutarındaki IMF acil durum finansmanı tarafından yeterince desteklendiğini aktardı.

“Sosyal programların genişletilmesi; ekonomik faaliyeti canlandırırken doğru bir şekilde sağlık acil durumuyla mücadele etmeye ve en savunmasızları desteklemeye odaklandı. Pakistan Merkez Bankası’nın (SBP) proaktif likidite girişimleri ve düşük politika oranları ekonomik faaliyeti destekliyor ve finansal istikrarı koruyor.” dendi.

Pakistan MB’nin politika faizi Şubat ayından bu yana 625 baz puanlık kümülatif bir düşüşle 5 kez indirdiğini, yetkililerin ayrıca 5,1 milyar dolar tutarında mali teşvik paketi başlattığını belirtti.
Pakistan Daha Az Virüs Vaka-Ölüm
Kaynak: IIF

GSYİH’nin yüzde 1,9’u olan bu paketin üçte birinin halihazırda uygulandığı ve kalan 3,4 milyar doların cari 2020-2021 bütçesinde kullanılacağını hatırlattı. Bu arada, IIF, rupinin keskin değer kaybının dış savunmasızlığı azalttığını ve döviz kurunun artık piyasa tarafından belirlendiğini ve 2017’den bu yana reel olarak yüzde 22 değer kaybettiğini kaydetti.

Kurdaki değer kaybının ve zayıf iç talebin etkisiyle dış konumun güçlendiğini söyleyen IIF, dış ticaret açığındaki düşüşün yüksek işçi dövizleriyle birleştiğinde cari açığı 2019 mali yılındaki yüzde 4,8’den 2020 mali yılında yüzde 1,1’e indirdiğini bildirdi.

Sonuçta ülkedeki Covid-19 ile ilgili vakaların ve ölümlerin daha az olması ve hükümetin yeterli görülen yanıtı tarafından yönlendirilen IIF görünümü, Pakistan’ın GSYİH büyüme oranının özel tüketimdeki toparlanmaya bağlı olarak 2020-21 mali yılında yüzde 1,8’e yükselebileceğini tahmin etti.

“2019/20 mali yılında küçük bir daralmanın ardından 2020/21 mali yılında ekonomik faaliyette kademeli bir iyileşme bekliyoruz. Ancak düşük vergi geliri seferberliği nedeniyle büyük mali açık ve yüksek kamu borçluluğu başlıca zorluklar olarak kalmaya devam ediyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.