Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Pakistan Başbakanı Türk Yatırımcıları Davet Etti

3 günlük resmi ziyaret kapsamında Türkiye'ye gelen Pakistan Başbakanı, önde gelen Türk yatırımcıları enerji ve altyapı sektörlerine yatırım yapmaya davet etti. Detaylar haberde;
Pakistan Başbakanı Türk Yatırımcıları Davet Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Göreve yeni gelen Pakistan Başbakanı Shahbaz Sharif (Şahbaz Şerif), ülkesinin aradığı yabancı yatırım için Türkiye’ye işaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme öncesinde Şerif, Türkiye-Pakistan İş Konseyi Toplantısı’na katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleştirilirken toplantıya diplomatların yanında 100’e yakın iş insanı katıldı.

Konsey katılımcıları arasında Pakistan Başbakanı Şerif’in yanı sıra Ticaret Bakanı Mehmet Muş, DEİK Başkanı Nail Olpak, Pakistan Ticaret Bakanı Syed Naveed Qamar ile DEİK Türkiye-Pakistan İş Konseyi Başkanı Ahmet Cengiz Özdemir yer aldı.

Bakan Muş, toplantının ardından; “Toplantımızın ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişimine ivme kazandırmasını diliyorum” ifadeleriyle açıklama yaptı.

Başbakan Şerif de Twitter hesabından yaptığı açıklamada yabancı yatırımın ekonomileri için önemini vurguladı. Türk yatırımcıları davet ettiğini şöyle ifade etti:

Pakistan Başbakanı Türkiye Yatırım Daveti
KAYNAK: Twitter

Aynı zamanda dün gece Türk iş topluluğuyla kurduğu temaslarda ikili ticareti 2 yıl içinde 5 milyar dolara çıkarma arzusunu dile getirdiğini söyledi. “Ticareti ve insanlar arası temasları artırmak amacıyla Türk vatandaşları ile iş adamlarının vizelerini kolaylaştırmak için gerekli adımları atacağız.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayında başbakanı olarak seçilen Şahbaz Şerif, Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. İki lider, Türkiye ile Pakistan arasındaki ikili ilişkilerden ötürü memnuniyeti dile getirirken özellikle ticaret ve yatırım alanında olmak üzere bağlantıları daha da ilerletmeyi taahhüt etmişti.

Başbakan Şerif, hükümetinin iş dostu politikalarını vurgularken, Türk iş insanlarını ve yatırımcıları Pakistan’ı ziyaret etmeye ve bu politikalardan yararlanmaya davet etmişti.

Hem Erdoğan hem de Şerif, bu yıl diplomatik ilişkilerin kurulmasının 75. yıl dönümünü yakışır bir şekilde kutlayacaklarını belirtmişti. Görüşmede Erdoğan Şerif’i daha erken bir tarihte Türkiye’ye davet ederken beklenen ziyaret şu anda gerçekleştiriliyor.

Erdoğan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’i resmi törenle karşılarken iki liderin bugün 18.30’da ortak basın toplantısında yapacağı açıklamalar bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.