Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyan Pagani de AMG-V12’li Bir SUV Araç Düşündüğünü Söyledi!

İtalyan Pagani, verdiği bir röportajda firmanın SUV araçlara sıcak baktığını ve ileride olabilecek araç projeleri arasına aldıklarını söyledi!
İtalyan Pagani de AMG-V12’li Bir SUV Araç Düşündüğünü Söyledi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv pazarını ele geçiren SUV araçlar, orta, üst ve süper spor araç segment üreticilerini atlayarak hiper otomobil firmalarına kadar sıçrayacak. Spor araba motorlu 4×4 olayını başlatan Porsche‘nin başlattığı akıma Lamborghini, Bentley, Rolls Royce gibi üst sınıf markaları da katılmıştı. Autocar’a konuşan Pagani patronu, markasına dahil edilebilecek bir yüksek sürüş aracın olabileceğini vurguladı.

Egzotik araç üreticilerinden gelecek bir 4×4’ün düşüncesi bile güzel. Akıllarındaki tek şey hızlı olmak! O yüzden eğer ki Koenigsegg gibi bir şirket de bu alana girmek için çalışma yaparsa Urus ve Bentayga Speed gibi araçları arka planda izlemiş olacağız. Detaylar aşağıda;

Pagani’nin sahibi Horacio Pagani, AMG-V12 motor kavramının bitmeyeceğini dile getirmişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İleride çok özlem duyacağımız ve otomobillerde anı olarak hatırlayacağımız unsurlardan birisi, içten yanmalı bağırtılı motorlar olacak. Elektriklenen araçlar şimdiden seslerini kesti ve yapaylaşmaya başladı. Buna direnen birkaç firma olacak ve onlardan birisi de Pagani olabilir.

Huayra BC Roadster modelini henüz yeni tanıtan Pagani‘nin sonraki yıllar için de güzel planlar yapmış. En başta V12’nin devam edeceğini söyleyebiliriz. Marka sahibi verdiği röportajda C10 olarak bilinen 2022 Huayra halefinde AMG-V12’nin araçlarında bulunacağını aktardı.

Mercedes ile yakın ilişkileri bulunan Pagani, gelecek dönemde AMG’den yeni nesil geliştirilmiş bir motor tedarik edecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Etrafımıza şöyle bir baktığımızda çoğu şirket 5.0L ve üzeri motorlardan vazgeçti. Geçmeye de devam ediyor. Yüksek hacimli motorları Amerikan araçlarında sıklıkla görüyoruz. Sıkı emisyon standartları yüzünden alınan kararların üniteleriyle ikonikleşen firmaları biraz daha derinden etkiliyor.

GCM Yatırım Banner

Şu var ki bu durumun İtalyan firmayı etkilediğini düşünmüyoruz. Bilgi ve teknolojiyi iyi harmanlayan Pagani, sanırız bunu çözmüş. Çözdüğünü de “Bu sonraki model benzer bir felsefeye sahip olacak. Yeni nesil bir Mercedes -AMG V12 çift turbo olan geleneksel bir yanmalı motoru olacak. Zaten Mercedes ile çok yakın bir ilişkimiz var ve bu yeni V12 motoru 2026 yılına kadar onaylanacak.” demesinden anlayabiliyoruz.

Normal şartlarda ülkelerin sıkıcı emisyon kurallarına dayanarak küçültülmesi gereken ünitelerin zevksiz davranışlarına göre iyi bir haber. Firma 6.0L V12 750 beygirlik motorunu bırakmayacağını söylese de bu elektrikli araçlarda girişim yapmayacağı anlamına gelmiyor.

Horacio Pagani önceki konuşmalarından yeni C10 platformuna dayalı V12 Huayra halefi ile birlikte elektrikli yeni bir modelin de olabileceğini doğrulamıştı.

Pagani, SUV araç düşündüğünü ancak araca verecekleri fiyata karşı satın alabilecek pazarın kestirilmesinin zor olduğunu söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Niş bir otomobil üreticisinden gelecek bir SUV modelin potansiyelini az çok tahmin ediyoruz. Aynı zamanda bu Pagani’den geliyorsa hız ve lüks anlayış bir arada olacak. 4X4 araç klasmanı içi konuşan Pagani, “Eğer bir Pagani SUV ile gelmek zorunda olsaydım, şu andaki stratejimize uygun olması için 3 milyon Euro veya daha fazla bir fiyat etiketine sahip olması gerekirdi. Böyle bir ürün için pazar olup olmadığını bilmiyoruz, ancak belli de olmaz.” şeklinde konuşarak bu kısımdaki ilk adımın habercisi oldu.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Opsiyonları Bile 375 Bin Dolar Olan Pagani Huayra Açık Artırmaya Gidiyor!

İlginç bir detaya daha parmak basan İtalyan yönetici, “Bir araçta Pagani rozeti varsa, en yüksek kalitede olması gerekir. Ancak, koleksiyoncularla birkaç kez tartışılan bir şeydir. Mercedes-Benz teknolojisiden yararlanabilirdik çünkü SUV araç üretiyorlar ve hoşlandığımız yakın ilişki nedeniyle belki büyük SUV platformlarını kullanabilirdik. Aklımın arkasında olan bir şey, ancak böyle bir şey için konseptten gerçeğe yolculuk çok uzun.” dedi. En azından bugün çok zor gibi gözükse de ilerleyen zamanlarda Pagani’den hiper bir SUV model geleceğini anlıyoruz. Bizce bunu hızlandırması lazım zira İsveç yollarını ısındıran bir Koenigsegg markası var ve yapacakları karşısında durmak biraz zor olabilir!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.