Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PacWest ve Western Alliance Hisseleri Sert Düşüş Yaşadı

ABD’de bankacılık kargaşası devam ederken, PacWest ve Western Alliance bankalarının hisselerinde büyük düşüş var. Detaylar geliyor...
PacWest ve Western Alliance Hisseleri Sert Düşüş Yaşadı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Bölgesel banka hisseleri, bu yıl üçüncü büyük banka başarısızlığının yansımaları sektör üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, haftanın ikinci işlem gününde keskin bir düşüş yaşadı.

PacWest hisselerinde günlük bazda yüzde 40’a yakın düştü ve üst üste dördüncü negatif seansına doğru ilerliyor. Düşüş dalgası PacWest ile sınırlı değildi. Western Alliance’in hisselerinde de yüzde 25’e yakın düşüş yaşandı.

Her iki banka hissesindeki düşüş, düzenleyicilerin First Republic Bank’a el koyup, JPMorgan’a satmasının ardından geldi. First Republic, Mart ayında Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın ardından bu yıl büyük bir bölgesel bankanın üçüncü başarısızlığı oldu.

PacWest hisse grafiği
Kaynak: TradingView

Her iki bankadaki düşüşlerin nedenleri tam olarak bilinmezken, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon bölgesel banka krizinin ilk aşamasının bittiğini söylemişti. Bankalardaki düşüşün yanı sıra Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones endekslerinde günlük bazda yüzde 1’in üzerinde düşüşler yaşanıyor.

Borsalardaki düşüş, altın tarafında kazanç olarak kendisini gösterdi. Ons altın günlük bazda yüzde 1’den fazla yükseldi ve an itibarıyla 2010 dolardan işlem görüyor. First Republic, ilk çeyrekte mevduatlarda yaklaşık yüzde 40′lık bir düşüş bildirdi ve bu, bankanın kendi başına nasıl ayakta kalabileceğine dair soruları gündeme getirdi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bununla birlikte, diğer bölgesel bankaların çoğu daha küçük mevduat düşüşleri bildirdi. PacWest gibi bazı bankalar mevduatların Mart sonunda toparlanmaya başladığını açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.