Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türk Mutfak Devi Öztiryakiler’le Japon Hoshizaki Corporation Ortaklığı için İmzalar Atıldı!

Mutfak ekipmanları sektörünün öncülerinden Öztiryakiler ile Japon asıllı Hoshizaki Corporation, ortaklık yapma kararı kapsamında imzalarını atarak bunu resmiyete döktü.
Türk Mutfak Devi Öztiryakiler’le Japon Hoshizaki Corporation Ortaklığı için İmzalar Atıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de endüstriyel mutfak araç gereçleri alanında öncü isimlerden olan Öztiryakiler ile Tokyo merkezli Japon Hoshizaki Corporation tarafından alınan ortaklık kararı, sektörün iki büyük devinin ortaklık imzasını atmalarıyla resmiyete kavuşturuldu. Edilen bilgiye göre Japon mutfak devi Hoshizaki, dünya çapındaki 51 grup şirketi ve 13 bini aşkın personeli ile sektörde başı çekenler arasında bulunuyor.

Güçlerini birleştirme kararı alan Öztiryakiler ile Hoshizaki arasında yapılan anlaşma, Japon şirketin Türk şirketin hisselerine %28,6 oranında ortak olduğu maddesini kapsıyor.

İki Şirket Arasında Anlaşma YapıldıBu ortaklığın her iki şirkete de yeni rotalar çizmesi bekleniyorken, işin resmiyete dökülmesini sağlayan imza töreni Öztiryakiler’in İstanbul’da bulunan 125 bin metrekarelik fabrikasında gerçekleştirildi. Törene Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztiryaki, Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki ve Hoshizaki Corporation Uluslararası İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Katsuhiro Kurimoto katıldı.

Burada açıklamalarına yer verilen Yönetim Kurulu Başkanı Öztiryaki; Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya nedeniyle Orta Doğu, Afrika, Avrupa ve Türki Cumhuriyetler’e yakınlığından dolayı oldukça avantajlı bir konumda olduğunu söyledi.

Ülkemizi yalnız konumundan dolayı avantajlı bulmayan Öztiryaki, Türkiye’de yüksek iş gücü kapasitesi, bankacılık sistemi, ihracat için uygunluğu ve üretilen ürünlerin yüksek kalitede olması nedeniyle de farköı bir yeri olduğundan söz etti. Türkiye’nin yıllar boyunca gelişen ihracat ilişkilerine değindi ve Öztiryaki olarak ihracat faaliyetlerinde daima yakın temasta kaldıklarını aktardı.

Öztiryakiler’in 1958 yılında kurulup 1980’den bu yana sektörde faaliyetlerini ihracatçı olarak sürdürdüğünü söyleyen Öztiryaki, 5000 civarındaki ürün çeşidi ve 1300 civarındaki personeli ile 130 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi. 20 yılı aşkın zamandır dünya genelindeki tüm fuarlara katılmaya özen gösterdiklerini ifade eden Öztiryaki, bu sebeple sektörde kendilerini tanıyanların sayısının oldukça fazla olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner
Hoshizaki Corporation ile gerçekleştirilen ortaklığın Öztiryakiler’in büyümesi açısından oldukça önemli olduğunu söyleyen Öztiryaki, bu stratejik ortaklık ile resmen bir şirket evliliği gerçekleştirildiğini ve bunun uzun soluklu olacağından söz etti.

Ortaklık ile Şirket Evliliği GerçekleştirildiBirleşmeyle birlikte büyümenin yanı sıra istihdam ve ihracat faaliyetlerinin de hız kazanacağını açıklayan Öztiryaki, bir süre sonra yeni fabrika yatırımlarının da söz konusu olabileceğini ifade ederken, yönetimde ya da yönetim tarzında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını bildirdi.

Hoshizaki’den Kurimoto ise Türkiye ve Japonya arasındaki ilişkilerin oldukça eski bir geçmişi olduğunu söylerken, Japon firmalar için Türkiye’de oldukça önemli iş imkanları bulunduğuna dikkat çekti ve Türkiye’nin bölge ülkelere giriş kapasitesi açısından da avantajlı olduğunu aktardı. Türk firmalarının yurt dışı pazarlara yakınlık nedeniyle küresel iş dünyası alanında gelişme imkanı sağlandığına işaret etti.

Yapılan güç birliğinden mutluluk duyduğunu açıklayan Kurimoto, Öztiryakiler’in Türkiye’de sektör lideri olduğunun farkında olduklarını ve tanınırlığının da oldukça fazla olduğunu dile getirdi. Hoshizaki Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Seishi Sakamoto ile Öztiryakiler Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztiryaki arasındaki dostluğun bu şirket evliliğine olumlu bir zemin hazırladığını ifade etti.

Yapılan ortaklığın şirketlerine oldukça geniş bir bölgede rekabet üstünlüğü sağlayacağını söyleyen Kurimoto, pazar paylarını artırmak için çabalayacaklarını açıkladı. Öte yandan Öztiryakiler, toplamda 140 bin metrekarelik üretim tesisi ile dünya genelinde 106 satış ve 83 satış sonrası servis hizmet noktası ile küresel anlamda tanınmış markalar arasında bulunuyor. Yönetimi tamamen Öztiryaki ailesine ait olan şirket; Orta Doğu, Avrupa, Afrika, Asya ve Güney Amerika kıtalarındaki satış kanallarıyla ihracatta güçlü bir başarı gösteriyor.

Hisseleri Japon borsasında işleme alınan Hoskizaki ise 1947 yılında kuruldu ve dünya çapında toplam 51 grup şirketinde 13 binin üzerindeki personeliyle faaliyetlerini devam ettiriyor. 2018 yılında 2,44 milyar Euro’luk ciro elde eden sektör devi, dünya genelinde sektörün ilk üç büyük firması arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.