Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özhaseki’den Deprem Mesajı: Bunu Yapmazsak Çok Pişman Oluruz

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem ve kentsel dönüşüm çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Özhaseki’den Deprem Mesajı: Bunu Yapmazsak Çok Pişman Oluruz
Yorum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, bugün katılım gösterdiği İzmit Doğu Baseni Dip Çamuru Temizleme Projesi ve Gölcük Merkez Mahallesi Riskli Alan 1.Etap Temel Atma Töreni’nde deprem ve kentsel dönüşüm çalışmalarına dair açıklamalarda bulundu.

Anadolu coğrafyasının dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilindiğini, bölgenin ve Türkiye’nin tamamının deprem bölgesinde yer aldığını ifade etti.

Türkiye topraklarının yüzde 66’sının birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yer aldığını söylerken nüfusun yüzde 71’inin bu bölgelerde yaşadığına dikkat çekti.

Özhaseki’den Depremle Mücadele Uyarısı

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu bilerek hareket etmeleri gerektiğini ve inşaatları yaparken büyük dikkatle, titizlikle bu işi sürdürmeleri gerektiğini vurgulayıp “Eğer bunu yapmazsak, depremlerde çok dizimize vururuz, çok ağlarız, çok pişman oluruz” şeklinde konuştu.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden sonra yönetmeliklerin değiştiğini söyleyen Özhaseki, bu tarihten sonra yönetmeliklere uygun yapılmış binaların zarar görmeyeceğini ifade etti.

Ozhaseki Tweet
Kaynak: Twitter / @mehmetozhaseki

4 Kırmızı Çizgi Vurgusu

Konuya dair 4 kırmızı çizgilerinin bulunduğunu her yerde ifade ettiklerini dile getiren Özhaseki, artık fay kırıklarının ve dere yataklarının olduğu yerlerde inşaat çalışması yapılmayacağına dikkat çekti.

Zemin sıvılaşması olan yerlerde de aynı uygulamanın gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, mühendislik hesaplarından başlayarak her türlü yapım aşamasında sıfır tolerans uygulanacağını söylerken, “İnşallah bundan sonra daha dikkatli olacağız. Bunlara riayet ettiğimizde 8-9 büyüklüğünde deprem olsa bile evimizde güvenli şekilde oturacağımızı ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu