Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özgür Özel Maaş Zammı için O Tarihi İşaret Etti

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, milyonları ilgilendiren asgari ücret ve emekli maaş zammına dair konuştu. Zam taleplerini açıkladı.
Özgür Özel Maaş Zammı için O Tarihi İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Temmuz ayında asgari ücretli ve emekliye alım gücünü yükseltecek bir zam gelmeyecek. Muhalefet kanadı, açlık sınırının altında kalan milyonlar için iktidara çağrıda bulunurken bir talep de CHP lideri Özgür Özel’den geldi.

İzmir’de konuşan Özel, emekliye verilecek en düşük maaşın asgari ücret düzeyinde, asgari ücrete de enflasyon oranında güncelleme beklediklerini söyledi.

Haziran ayında ciddi adımlar beklediklerini açıklayarak, “Haziran ayının sonunda asgari ücrete zam yapmamayı düşünenler bunu bir kez daha düşünsünler. Buna çok sert ve çok net bir tepki vereceğiz. Bir kez daha kimse asgari ücreti güncellememeyi düşünmesin” dedi.

Enflasyonla mücadelede ağır yükün işçinin ve emeklinin sırtına yüklenmemesi gerektiğini savunarak şöyle ifadeler kullandı:

“Geçmiş dönemde kur korumalı mevduattan kim kazandıysa, hazineden aktarılan 1.2 trilyonu kimler cebine indirdiyse, kur korumalı mevduat üzerinden ya da kredi garanti fonu üzerinden alınan uygun kredileri yüzde 6-7’lik kredileri kimler gayrimenkule, lüks araçlara yatlara çevirdiyse, onlardan almak lazım.”

GCM Yatırım Banner

“Enflasyon yüzde 80 iken, girdi enflasyonu yüzde 120 iken, yüzde 12 zam vermek insaf değildir” diyen CHP lideri, vatandaşın sesine kulak vermek gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacakları görüşmeye de atıfta bulunarak, “Görüşmelerde, büyük ekonomik krizden çıkmanın yolunun krizin mağdurlarına daha fazla yüklenmek değil, geçmiş krizin kazananlarından biraz bir şeyler talep etmek olduğunu görmek gerekiyor” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.