Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özer: Yeni Dönem için Yaklaşık 4,5 Milyar Lira Yatırım Yapıldı

MEB, yeni eğitim dönemi için 198 okul ve 4 bine yakın dersliğin hizmete açılacağını duyurdu. Bakan Özer, yaklaşık 4,5 milyar liralık yatırım yapıldığını söyledi.
Özer: Yeni Dönem için Yaklaşık 4,5 Milyar Lira Yatırım Yapıldı
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2022-2023 eğitim öğretim yılı için başlatılan hazırlıklarda sona gelindiğini duyurdu. 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak yeni dönem için okul ve dersliklerin inşa edildiği bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, depreme dayanıklı, estetik, erişilebilir, teknolojiye uyumlu, çevre dostu, modern mimaride yeni okullar kazandırma amacıyla yeni eğitim öğretim yılı başında 198 yeni okul ve 3 bin 605 yeni dersliğin hizmete açılacağı duyuruldu.

252 okulda 3 bin 161 dersliğin depreme karşı güçlendirilerek 2022-2023 eğitim öğretim yılı başında hizmete alınacağı aktarıldı.

450 Eğitim Binasında Çalışmalar Tamamlandı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, yeni inşa edilen ve güçlendirilen 450 eğitim binasında 6 bin 766 dersliğin 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrencilerin hizmetine açılacağı söylendi.

Ayrıca ek olarak 889 yeni okulda 14 bin 697 dersliğin inşasına başlandığı, 3 bin 709 derslikli 331 binada güçlendirme çalışmalarının devam ettiği paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

İnşa çalışmalarının yanı sıra 4 bin okulun doğal gaz dönüşümü çalışmaları için gerekli tedbirlerin alındığı, enerji verimliliği iyileştirmeleri, çatı onarımı, ıslak zemin tadilatı ve engellilerin erişimini sağlayacak altyapı ihtiyaçlarının giderildiği açıklandı.

Yaklaşık 4,5 Milyar Liralık Yatırım Yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer yaptığı açıklamada, söz konusu çalışmaların yaz tatilinin ilk haftasında başladığını hatırlatarak; “12 Eylül Pazartesi günü çocuklarımızı ihtiyaçları giderilmiş, depreme karşı güvenli, teknolojiye uyumlu, çevre dostu, modern mimaride okullarla karşılamak için bakanlık olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik” dedi.

Özer, çalışmalara ayrılan bütçe tutarına ilişkin de açıklama yaparak şöyle konuştu: “Yaklaşık 4,5 milyar liralık bir yatırım okul zilinden önce tamamlanmış olacak. Bunun 2,2 milyar liralık tutarı yeni okulların yapımı, 1,5 milyar lirası onarım ihtiyaçları, 700 milyon lirası ise binalarımızın depreme karşı güçlendirilmesine için ayrıldı.”

“3 Bin Yeni Anaokulu ve 40 Bin Yeni Ana Sınıfı Açılacak”

Milli Eğitim Bakanı, Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi kapsamında 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfı açılacağını söyledi. Şimdiye kadar bin 400 yeni anaokulu ve 10 bin 100 yeni ana sınıfının hazırlandığını paylaşarak;

“Bu yıl sonunda hedefimize ulaşmış olacağız. Böylece okul öncesi eğitimde çok önemli bir adımı da atmış olacağız. Her çocuğumuzun okul öncesi eğitim alması ve eğitimde fırsat eşitliğini artırmak için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.