Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özer Açıkladı: 10 İl için Okullar Mart’ta Açılmayabilir

Milli Eğitim Bakanı Özer, deprem bölgelerinde bulunan okulların açılış tarihinin yeniden değiştirilebileceğini açıkladı.
Özer Açıkladı: 10 İl için Okullar Mart’ta Açılmayabilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 9 ile yayılan deprem felaketinin sekizinci gününde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dördüncü kez okulların açılacağı tarihe ilişkin açıklamasını değiştirdi. Dün, 10 il için 1 Mart’a kadar diğer iller için ise 20 Şubat’a kadar okulların kapalı olacağını söyleyen Özer, bugünkü açıklamasında Mart ayında da okulların açılamama ihtimalinin olduğu mesajını verdi.

CNN TÜRK canlı yayınında konuşan Bakan, “1 Mart’a kadar bu 10 ilde eğitim öğretime ara veriyoruz. Duruma bakılacak. 1 Mart tarihini öteleyebiliriz de” şeklinde ifade kullandı.

Tüm binalar için hasar tespit raporu oluşmadan eğitime başlanamayacağının altını çizerek, “Bizim amacımız ne olursa olsun eğitime başlamak değil, amacımız çocuklarımızın güvenliğini sağlamak” dedi.

Deprem bölgelerindeki toplam 20 bin 868 eğitim binasının yalnızca 24 tanesinin yıkıldığını söyleyerek, “10 ildeki öğrencilerimizin 71 ile nakli için süreci başlattık. İhtiyaç olması durumunda yeni öğretmen atamalarını da yapacağız, bu illerdeki öğretmenlerimizin diğer illerde mazeret dahilinde görevlendirmelerini de başlatacağız” şeklinde açıklamada bulundu.

“Türkiye’yi Normalleştirmemiz için Eğitimi Normalleştirmemiz Lazım”

Depremde psikolojik olarak da hasar gören öğrencilerin sağlıklarının korunması ve sosyal hayata dönüş için ortam hazırlanmasında okullara dikkat çeken Özer, “Türkiye’yi normalleştirmemiz için eğitimi normalleştirmemiz lazım. Ana itici güç eğitim” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Hasar tespit çalışmalarına ilişkin haber vererek, “71 ildeki eğitimi 20 Şubat’ta başlatacağımızı açıklamıştık. Depremden etkilenen illerimizde okulların 24 tanesi yıkıldı, 83 tanesinde ağır hasar var. Şubat ayının sonuna kadar tüm okullardaki hasar tespit çalışmalarını tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.