Yatırım yapmaya başla!

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Azaldı

TCMB’nin yayımladığı verilere göre özel sektörün kredi borcunda azalma olurken, Türklerin yurt dışı doğrudan yatırımlarında kayda değer oranda artış gözlendi.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerinden elde edilen rakamlara göre, özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borçları hem uzun hem de kısa vadede düşüş gösterdi. 2018 yılının Aralık döneminde, bir önceki yılın verileri ile karşılaştırıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 10,9 milyar dolar azalarak 210,6 milyar dolar oldu. Ticari krediler hariç kısa vadeli kredi borcu ise 3,3 milyar dolar civarında bir gerileme ile 15,2 milyar dolara indi.

Söz konusu dönemde tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalar 2 milyar dolarlık düşüşle 28,5 milyar dolara geriledi.

Geçen yılın son ayında bankaların kredi borçlanmalarında bir önceki yılın aynı dönemine göre 8,9 milyar dolarlık azalma oldu. Bu dönemde bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 198 milyon dolar azaldı. Tahvil stoku 326 milyon dolar düşüşle 4,2 milyar dolara inerken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,9 milyar dolar artış gösterdi.

Kısa vadeli kredi borcundaki duruma baktığımızda, 2017 Aralık ayına kıyasla bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 3,2 milyar dolarlık düşüşle 9,4 milyar dolara gerilediğini görmekteyiz. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında ise 173 milyon dolar artış gerçekleşti ve 3,2 milyar dolara yükseldi.

Tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yılın Aralık ayına göre 2,7 milyar dolar azalarak 146,8 milyara geriledi.

Alacaklıya göre dağılım rakamlarına bakıldığında uzun vadeli kredi borcuna yönelik, tahvil hariç özel alacaklılara olan borç hem uzun hem de kısa vadede düşüş kaydetti. Bu alandaki kısa vadeli kredi borcu 3,1 milyar dolar azalarak 14,8 milyar dolara indi.

Dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcun 210,6 milyar dolar olduğu bildirilirken, bunun %59,5’ini dolar %34,9’unu Euro, %4,2’sini Türk lirası ve %1,4’ünün diğer döviz cinslerinin oluşturduğu gözlendi. TCMB verileri 2018 Aralık ayında kısa vadeli döviz kompozisyonunu borcu 15,2 milyar dolar olarak açıklarken, bunun %43,9’unu dolar, %34’ünü Euro, %21,7’sini TL ve geri kalanını diğer döviz cinslerinin oluşturduğu ifade edildi.

Merkez Bankası rakamlarına göre Türkler 2018 yılında yurt dışına 3 milyar 997 milyon dolarlık doğrudan yatırım yaptı.

Söz konusu yatırımların 2 milyar 227 milyon dolarının hizmet, 1 milyar 753 milyon dolarının sanayi ve 17 milyon dolarının ise tarım sektörlerine yapıldığı bildirildi. Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışına yaptığı doğrudan yatırımlar 2017’ye kıyasla %26 oranında yükseldi.

2018 yılında gerçekleşen doğrudan yatırımlar tarım sektöründe %19’luk bir gerileme gösterirken, sanayide %24, hizmetler sektöründe ise %28 oranında arttı. Bu dönemde yapılan yatırımların büyük kısmı finans ve sigorta alanlarına yapılırken, %53’lük kısmının holdingler tarafından gerçekleştirildiği dikkat çekti.

Türkiye’deki yerleşik holdingler geçen yıl, yurt dışındaki finans ve sigorta alanlarına 930 milyon dolarlık doğrudan yatırım yaptı.

Söz konusu artış 2017’ye göre oransal olarak 4 kat, tutar olarak ise 672 milyon dolarlık bir artışa tekabül etti. Holdingler yatırımlarını çok ciddi oranda yükseltirken, bankaların aynı alanlara yaptığı yatırımlarda %30’luk gerileme ile 126 milyon dolara inildi.

En fazla yatırım yapılan ikinci sektör ise madencilik ve taşocakçılığı oldu. Geçen yıl yurt içi yerleşikler bu sektöre 830 milyon dolarlık doğrudan yatırım yaptı. İmalat alanında yapılan yurt dışı yatırımları 536 milyon dolar, gayrimenkulde 433 milyon dolar, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında 387 milyon dolar olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum