Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Aralık’ta Arttı

TCMB, Aralık 2023’e ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin verileri paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Aralık’ta Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçen yılın Aralık ayına ilişkin özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri raporunu yayımlandı. Buna göre Aralık sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2022 yıl sonuna göre 6,5 milyar dolar artarak, 164,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Vadeye göre incelendiğinde, 2022 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 5,1 milyar dolar artarak 155,1 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 1,4 milyar dolar artarak 9,3 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği belirtildi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcu, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 3,4 milyar dolar, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları ise 975 milyon dolar artışla 14,8 milyar dolara ulaştı.

Bu dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 573 milyon dolar artış kaydetti. Tahvil stoku ise 1,2 milyar azalarak 1,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, 2022 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 519 milyon dolar azalışla 4,5 milyar dolara gerilerken, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 807 milyon dolar artışla 1,7 milyar dolara ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Aralık sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 4,9 milyar dolar 107,8 milyar dolar oldu.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 725 milyon dolar artışla 8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Aralık sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı 49,3 milyar dolar olarak açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın